Świat

Obama wręczył Medale Wolności. Uczcił pamięć JFK

Świat


Prezydent USA Barack Obama odznaczył w środę kilkanaście osób, w tym Billa Clintona, Medalem Wolności, którego współczesną wersję ustanowił prezydent John Fitzgerald Kennedy. Dwa dni przed 50. rocznicą zabójstwa JFK Obama i Clinton z małżonkami złożą wieńce na jego grobie.

Prezydenckie Medale Wolności otrzymali w środę m.in.: były prezydent USA Bill Clinton, dziennikarka i prezenterka telewizyjna Oprah Winfrey, izraelski psycholog i ekonomista, noblista Daniel Kahneman, były redaktor naczelny "Washington Post" Ben Bradlee oraz - pośmiertnie - astronautka Sally Ride.

Ceremonia w ramach obchodów 50. rocznicy śmierci Kennedy'ego

Ceremonia ta wpisuje się w obchody przypadającej w piątek 50. rocznicy śmierci prezydenta Johna Kennedy'ego. Prezydent został zamordowany 22 listopada 1963 roku podczas przejazdu otwartym samochodem przez Dallas w Teksasie. To Kennedy na kilka miesięcy przed śmiercią ustanowił współczesną wersję Medalu Wolności, najwyższego amerykańskiego odznaczenia cywilnego nadawanego przez prezydenta USA obywatelom kraju lub obcokrajowcom za wybitne osiągnięcia w różnych obszarach życia. Nie zdążył jednak nikomu przyznać tego odznaczenia - został zamordowany na dwa tygodnie przed planowaną ceremonią. Ustanowiony w 1945 roku Medal Wolności przyznawano wcześniej za służbę i zasługi cywilne podczas II wojny światowej. Prezydenckie Medale Wolności otrzymało dotychczas kilkaset osób, w tym także Polacy, jak Jan Karski, Zbigniew Brzeziński, Jan Paweł II i Lech Wałęsa. Po ceremonii wręczenia medali prezydent Obama wraz małżonką udają się na Cmentarz Narodowy Arlington, by złożyć wieniec na grobie Johna Kennedy'ego. Biały Dom poinformował, że państwu Obamom towarzyszą Bill i Hillary Clinton.

Przed Obamą przemówi wnuk Kennedy'ego

Na wieczór zaplanowano też przemówienie Obamy podczas uroczystej kolacji z udziałem tegorocznych, jak i wcześniejszych laureatów Medalu Wolności w muzeum historii USA im. Smithsona. Mowę wprowadzającą ma wygłosić wnuk Johna Fitzgeralda Kennedy'ego - Jack Schlossberg. Obecni mają też być inni krewni Kennedy'ego. W piątek, w dniu rocznicy zabójstwa JFK, Obama spotka się w Białym Domu z członkami ustanowionego przez Kennedy'ego Korpusu Pokoju.

Specjalny program poświęcony 50. rocznicy śmierci Johna F. Kennedy'ego w sobotę o godz. 20 na antenie TVN24

Autor: dp//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: