50. rocznica śmierci JFK

22 listopada 2013
50 lat od śmierci JFKAlfred Eisenstaedt - White House Press Office

50 lat temu kule z broni zamachowca zabiły prezydenta Johna F. Kennedy'ego, gdy przejeżdżał otwartym samochodem przez Dallas. Był najkrócej urzędującym prezydentem, a mimo to stał się ikoną. Jest najlepiej ocenianym przez Amerykanów współczesnym przywódcą USA.

Mit JFK utrwalony w amerykańskiej popkulturze

O Kennedym, jego życiu, spuściźnie i śmierci napisano około 40 tys. książek. Choć sprawował urząd prezydenta tylko przez około 1000 dni, stał się ikoną. Według listopadowego sondażu Gallupa prawie trzy czwarte Amerykanów uważa, że Kennedy przejdzie do historii jako prezydent wybitny lub powyżej przeciętnej. Jest najlepiej ocenianym prezydentem - przed Ronaldem Reaganem i Billem Clintonem - spośród jedenastu amerykańskich przywódców, którzy rządzili USA od lat 50. Natomiast w rankingach uwzględniających wszystkich amerykańskich prezydentów JFK plasuje się w czołówce z Jerzym Waszyngtonem i Abrahamem Lincolnem.

Czemu Amerykanie tak go uwielbiają i uważają za wielkiego prezydenta? "To jego niedokończone życie sprawiło, że stał się ikoną" - uważa jeden z najwybitniejszych biografów Kennedy'ego Robert Dallek. "Po dwóch kadencjach każdy prezydent jest wyczerpany. Gdyby Kennedy nie został zamordowany, nie mielibyśmy takiego wyobrażenia o nim, jakie istnieje dziś" - powiedział Dallek.

Kto zabił JFK? Według tych teorii to nie Lee Harvey Oswald

50 lat temu samotny strzelec Lee Harvey Oswald zastrzelił prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy'ego. Ale ponad 60 procent Amerykanów nie wierzy w oficjalną wersję zdarzeń z Dallas. Swojej prawdy szukają w niezliczonych teoriach spiskowych. Przedstawiamy te najbardziej niezwykłe i nieprawdopodobne.

Mit JFK utrwalony w amerykańskiej popkulturze

Zabójstwo prezydenta Johna F. Kennedy’ego 22 listopada 1963 r. w Dallas stało się źródłem wielu dzieł amerykańskiej popkultury. O Kennedym, symbolu zmian na lepsze, pisano piosenki, książki, eseje a także kręci się do dziś filmy dokumentalne i fabularne.

Obama wręczył Medale Wolności. Uczcił pamięć JFK

Prezydent USA Barack Obama odznaczył w środę kilkanaście osób, w tym Billa Clintona, Medalem Wolności, którego współczesną wersję ustanowił prezydent John Fitzgerald Kennedy. Dwa dni przed 50. rocznicą zabójstwa JFK Obama i Clinton z małżonkami złożą wieńce na jego grobie.

Dramat zamachu zapisany na taśmach

Dallas 50 lat temu i śmierć prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Pierwsze nerwowe chwile po zamachu słychać i czuć na łączach między Białym Domem, Air Force One i rodziną Kennedych. Niektóre z nagrań ujawniono dopiero teraz, co jedynie podgrzewa atmosferę. Mimo, że JFK zginął pół wieku temu, w oficjalną wersję, że zabił go niezrównoważony Lee Harvey Oswald, nie wierzy co trzeci Amerykanin.

Interesował się wolnością słowa, Kościołem, prawami robotników. JFK i jego wizyty w Polsce

"Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy" - powiedział po polsku prezydent USA John Fitzgerald Kennedy w październiku 1962 r. Wcześniej dwukrotnie odwiedzał nasz kraj, który - zdaje się - zrobił na nim duże wrażenie. "Jeśli Polacy poczują, że dogadaliśmy się z Rosją, a z tego układu nie powstanie wolna Polska, to ich walka o wolność skończy się" - pisał i zapewniał, że Ameryka nigdy nie powinna uznać trwale dominacji Rosji nad Polską. W Bibliotece im. JFK zachowało się wiele pamiątek związanych z naszym krajem.

Córka JFK wkracza na japońskie salony

Dynastia Kennedych ma się dobrze. Na salony wkracza właśnie córka słynnego JFK - Caroline Kennedy. Została ambasadorką Stanów Zjednoczonych w Japonii. To jej debiut, bo wcześniej nie zajmowała się ani polityką ani dyplomacją.

Robert Kennedy "wykradł mózg" JFK

Brat Johna F. Kennedy'ego Robert mógł wykraść mózg prezydenta z Archiwum Narodowego - dowodzi nowopowstała książka. "Nie wszystkie dowody znajdują się w Archiwum Narodowym. Brakuje mózgu prezydenta Kennedy'ego" - pisze w "End of Days: The Assassination of John F. Kennedy " James Swanson.

Strzały były jednak trzy? Oswald działał sam? Nowe wątki w zabójstwie JFK

Pół wieku po zabójstwie prezydenta Johna F. Kennedy'ego dyskusje na temat tego, jak właściwie zginął, nadal są żywe. Dyskusję roznieca nowa książka, której autor twierdzi, iż wbrew dotychczasowej oficjalnej wersji, w Dallas w 1963 roku padły trzy strzały, a nie cztery, co czyni bardzo prawdopodobnym wytłumaczenie, iż zamachowiec Lee Harvey Oswald działał sam.

Tak wyglądały ostatnie wakacje JFK

Grał w golfa, bawił się z córką, wybrał się na rejs i spotkał z przyjaciółmi - tak w skrócie wyglądały wakacje 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych w Cape Cod. Cztery miesiące później John F. Kennedy zginął z rąk zamachowca.

"Castro wiedział". Kubański wątek w zabójstwie JFK

Czy Lee Harvey Oswald, zabójca Johna F. Kennedy'ego, był powiązany z wywiadem kubańskim i działał z chęci zaimponowania Kubańczykom? Jak pisze były analityk CIA Brian Latell w książce "Castro's Secrets: Cuban Intelligence, the CIA, & the Assassination of John F. Kennedy", wskazują na to dokumenty CIA.

Obama w Berlinie, czyli szlakiem Kennedy'ego

"Ich bin ein Berliner!" – "Jestem Berlińczykiem!" – krzyknął to tłumu mieszkańców Berlina Zachodniego w czerwcu 1963 r. prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy. Berlińczycy byli wniebowzięci. Przywódca wolnego świata właśnie zadeklarował, że Ameryka będzie bronić, jeśli zajdzie potrzeba, niezależności i wolności tej dziwnej zachodniej enklawy w bloku radzieckim – nazywanej "Wyspą na Morzu Czerwonym". Swoją wizytę w Berlinie rozpoczyna Barack Obama. Czy będzie równie przełomowa - analizuje dziennikarz TVN24 Jacek Stawiski.