"Nikt nie zdradził i nie wystąpił o azyl". Rosja wydała żołnierzy 72. Brygady


Rosja zwolniła w czwartek resztę ukraińskich jeńców z 72. Brygady Zmechanizowanej, którzy w poniedziałek przekroczyli granicę, wycofując się przed natarciem rebeliantów. Jednocześnie do niewoli dostało się kolejnych kilkudziesięciu pograniczników i żołnierzy. W ciągu dnia doszło w Donbasie do co najmniej 19 starć ukraińskiej armii z prorosyjskimi separatystami.

"Najbardziej skomplikowana sytuacja występuje w rejonie Doniecka, Ługańska, Stachanowa i Gorłówki" - napisał na Twitterze Dmytro Tymczuk, były wojskowy z ukraińskiego Centrum Badań Wojenno-Politycznych.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) poinformowała, że ukraińskie siły zaciskają pierścień wokół pozycji rebeliantów między Donieckiem a Ługańskiem, dwoma największymi miastami regionu. Wyjaśniła, że w ciągu dnia doszło do 19 starć z "terrorystami" na wschodzie kraju.

Zestrzelony dron, niewola

Wczoraj około godz. 22 żołnierze z 8. Batalionu zestrzelili rosyjskiego drona w obwodzie zaporoskim - podała na Twitterze Rada. Na teren Federacji Rosyjskiej przeszło i zostało zatrzymanych z kolei 18 oficerów ukraińskich sił zbrojnych i 28 pograniczników.

RBNiO poinformowała także, że w ciągu nocy zginęło 3 żołnierzy Sił Zbrojnych, 3 funkcjonariuszy Straży Granicznej i 1 żołnierz Gwardii Narodowej. "Rannych zostało 19 żołnierzy" - podała Rada na Twitterze.

Rosja zwolniła jeńców

Rosjanie uwolnili żołnierzy z 72. Brygady (ok. 195 osób), którzy dostali się do niewoli w poniedziałek, kiedy wycofując się pod ostrzałem separatystów, weszli na terytorium Rosji i tam zostali pojmani. Rosjanie najpierw twierdzili, że wszyscy wystąpili o azyl. Portal zn.ua pisze jednak, że zostali zwolnieni w czwartek po tym, jak rozpoczęli strajk głodowy i zażądali spotkania z przedstawicielami państwa ukraińskiego. "Nikt nie zdradził i nie wystąpił o azyl w Rosji" - zaznaczono.

Rada Bezpieczeństwa podała, że żołnierze ci zostali wysłani do punktów medycznych. Poinformowano także, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wykryło "zdrajcę, którzy przekazywał informacje terrorystom".

Wyzwolona Krasnohoriwka (obwód doniecki) otrzymała w czwartek pomoc humanitarną: wodę pitną, chleb, konserwy i inne produkty spożywcze.

Mapa działań na froncie z 7 sierpniaRBNiO

Autor: pk//gak/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości