Świat

Serbia liczy na Donalda Trumpa

Świat

General Secretariat of the President of the Republic of Serbia, CC BY SATomislav Nikolić liczy na lepsze stosunki z USA za rządów Trumpa

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić skrytykował administrację ustępującego prezydenta USA Baracka Obamy popierającą niepodległość Kosowa. Wyraził nadzieję, że za rządów Donalda Trumpa Waszyngton będzie przychylniej nastawiony do Belgradu.

We wtorkowym oświadczeniu wydanym po spotkaniu z ambasadorem USA w Serbii Kyle'em Scottem Tomislav Nikolić uznał, że dotychczasowa polityka USA "spowodowała wiele problemów" na Bałkanach. Jak zauważa amerykańska agencja Associated Press, prezydent odniósł się tym samym do poparcia obecnej administracji w Waszyngtonie dla niepodległości Kosowa.

- Mam nadzieję, że wraz z nową administracją takie postępowanie się zakończy - oświadczył Nikolić.

Serbia ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej, ale - jak zaznacza Associated Press - ostatnio Belgrad zbliża się do Moskwy. Serbia ma obecnie napięte stosunki z większością państw sąsiednich, co według niektórych analityków może być spowodowane rosyjskimi wpływami.

Władze serbskie zamierzają zakończyć rozmowy akcesyjne z UE w roku 2020, jednak - w odróżnieniu od Unii Europejskiej - nie uznają formalnie niepodległości swej dawnej prowincji Kosowa. Belgrad zgodził się na rozmowy z Kosowem, by znormalizować dwustronne stosunki i otworzyć sobie drogę do przystąpienie do UE.

"Poinformowałem Johna Boltona, że jego praca w Białym Domu nie jest już potrzebna"
"Poinformowałem Johna Boltona, że jego praca w Białym Domu nie jest już potrzebna"[2019 Cable News Network All Rights Reserved]
wideo 2/24

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: General Secretariat of the President of the Republic of Serbia, CC BY SA