"Groźba ataków przestała być realna". Niemcy wycofują Patrioty z Turcji


Bundeswehra wycofa w najbliższych miesiącach z Turcji rakiety przeciwlotnicze Patriot wraz z obsługą - poinformowało ministerstwo obrony w Berlinie. Na prośbę Ankary, rakiety zostały rozmieszczone dwa i pół roku temu przy granicy z Syrią, w związku z groźbą ataków ze strony syryjskiego reżimu prezydenta Baszara al-Asada.

- Groźba syryjskich ataków na Turcję przestała być realna - oświadczył rzecznik niemieckiego resortu obrony. Niemcy i Turcja są partnerami w NATO.

W lipcu armia prezydenta Syrii Baszara Al-Asada została zmuszona do wycofania się z licznych obszarów z powodu braku żołnierzy. Poszczególne terytoria północnej Syrii, która graniczy z Turcją, kontrolują obecnie głównie Kurdowie, ale także Państwo Islamskie i powiązany z Al-Kaidą Front Al-Nusra.

Zbyt niebezpiecznie dla żołnierzy

Niemcy rozmieścili wyrzutnie pocisków ziemia-powietrze typu Patriot na początku 2013 roku w związku z niebezpieczeństwem ataku ze strony reżimu w Syrii, gdzie od marca 2011 roku trwa wojna domowa. Wyrzutnie znajdują się około 100 km od granicy z Syrią. Do ich obsługi skierowano 250 niemieckich żołnierzy.

Bundestag wydał zgodę na misję Bundeswehry w Turcji do stycznia 2016 roku. Obecność niemieckich żołnierzy w Turcji była od dłuższego czasu kwestionowana. Władzom tureckim zarzucano bezczynność wobec dżihadystów, którzy traktują Turcję jako kraj tranzytowy w drodze do Syrii.

Jak pisze dpa, w związku z napiętą sytuacją w Turcji, Bundeswehra zaostrzyła przepisy bezpieczeństwa dla żołnierzy obsługujących Patrioty. Wolno im opuszczać teren koszar tylko w celach służbowych i w stroju cywilnym. Wzmocniono ponadto ochronę koszar.

Autor: fil/ja / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY 2.0) | Mark Holloway

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości