Świat

Przewaga partii Merkel rośnie. Dobre notowania ma też potencjalny koalicjant

Świat


Poparcie dla niemieckiej SPD nadal spada. W opublikowanym we wtorek sondażu dla tygodnika "Stern" na partię Martina Schulza chce głosować 25 procent ankietowanych. Przewaga CDU, partii kanclerz Angeli Merkel, nad socjaldemokratami urosła do 14 punktów procentowych.

W ciągu tygodnia poparcie dla SPD spadło o 1 punkt procentowy, dla partii chadeckich CDU i CSU wzrosło o 1 punkt procentowy. Na chrześcijańskich demokratów chce głosować 39 procent wyborców.

Równocześnie rośnie poparcie dla potencjalnego koalicjanta CDU - liberalnej FDP. Na Wolną Partię Demokratyczną (FDP), które w obecnej kadencji nie jest reprezentowana w parlamencie, chce głosować 9 procent wyborców.

Gdyby CDU/CSU i FDP osiągnęły w wyborach do Bundestagu (odbędą się 24 września) taki wynik, jak w obecnym sondażu, uzyskałyby wystarczającą ilość mandatów, by wspólnie utworzyć koalicyjny rząd.

Poparcie dla Lewicy (8 procent), Zielonych (7 procent) i Alternatywy dla Niemiec (7 procent) pozostało bez zmian. 22 procent uczestników ankiety nie wie, na kogo zagłosuje w wyborach do Bundestagu 24 września.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: