Świat

Największe poparcie od 2015 roku. Partia Merkel góruje w sondażach

Świat


Na niecałe dwa miesiące przed wyborami do Bundestagu przewaga Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Niemiec (CDU) Angeli Merkel nad Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD) Martina Schulza wzrosła do 17 punktów procentowych - wynika z najnowszego sondażu Deutschlandtrend dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

Na partie chadeckie CDU i CSU chce głosować 40 procent wyborców, a na SPD 23 procent - podał w piątek publiczny nadawca. Chrześcijańscy demokraci poprawili swój wynik z początku lipca o jeden punkt procentowy i cieszą się obecnie największym poparciem od września 2015 roku. Poparcie dla SPD pozostało bez zmian. Trzecią siłą polityczną w Niemczech jest eurosceptyczna, przeciwna przyjmowaniu uchodźców Alternatywa dla Niemiec (AfD), na którą chce głosować 9 procent elektoratu.

Wybory odbędą się 24 września

Pozostałe partie reprezentowane w parlamencie - Lewica i Zieloni dostały po 8 procent. Takim samym poparciem cieszy się liberalna FDP, która w tej kadencji pozostaje poza Bundestagiem. Zdaniem ekspertów najbardziej prawdopodobną powyborczą koalicją jest sojusz CDU z FDP, w przypadku braku głosów, poszerzony o Zielonych. Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września

Autor: arw/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: