TVN24 | Świat

Blizny odparowane laserem. Po 50 latach "Napalm Girl" ma szanse na koniec cierpienia

TVN24 | Świat

Autor:
mm
Źródło:
CBS News, Sky News, tvn24.pl

Jej zdjęcie, gdy jako dziewięciolatka uciekała przed bombami z napalmem, jest jednym z najsłynniejszych symboli krwawej wojny w Wietnamie. Kim Phuc Phan Thi, szerzej znana jako "Napalm Girl", przez resztę życia cierpiała z powodu odniesionych wtedy obrażeń. Teraz, po 50 latach, przeszła właśnie ostatni zabieg przywracający jej sprawność i ograniczający bóle.

Słynne zdjęcie powstało 8 czerwca 1972 roku, gdy wietnamski reporter sfotografował grupę osób uciekających przed bombami z napalmem. W centralnej części fotografii uwagę przykuwa naga, przerażona dziewięciolatka, którą była Kim Phuc Phan Thi.

Zdjęcie przyniosło fotografowi Nagrodę Pulitzera, zostało też wybrane zdjęciem roku World Press Photo. Jednak równie wielki wpływ miało ono na losy głównej bohaterki zdjęcia: pomogło uratować jej życie. Jednak od tamtej pory Kim Phuc Phan Thi towarzyszył dotkliwy ból powodowane bliznami po poparzeniach, które objęły 1/3 powierzchni ciała. Obrażenia na lewej ręce, ramieniu, szyi i większej części pleców utrudniały jej również poruszanie się.

ZOBACZ TEŻ: "Napalm przykleja się do ciebie, nieważne jak szybko biegniesz". 50 lat temu powstało słynne zdjęcie z Wietnamu

Zabiegi laserem

Pół wieku później 59-letnia dziś Phan Thi ma wreszcie szansę zapomnieć o tym bólu. Jak przyznała w rozmowie z amerykańską stacją CBS, pod koniec czerwca przeszła ostatni duży zabieg częściowo przywracający jej sprawność.

Siedem lat temu mieszkająca obecnie w Kanadzie kobieta dowiedziała się o specjalistycznych zabiegach laserowych. Pozwalają one na usuwanie blizn, czasami niemal 4-krotnie grubszych od zdrowej skóry, a co za tym idzie na usuwanie bólu i ograniczeń ruchowych powodowanych przez takie rozległe blizny.

Na skutek działania wiązki lasera tkanki blizny są odparowywane. - Zawsze mówię, że to jak gotowanie wody na kuchence, to ją dosłownie odparowuje, a pozostawiane najmniejsze dziurki, jakie znało ludzkie ciało organizm jest w stanie zagoić - tłumaczy dr Jill Waibel ze specjalistycznej kliniki w Miami, w której przechodzi zabiegi Kim Phuc Phan Thi. Dr Waibel zaoferowała swoje zabiegi bezpłatnie, ponieważ uważa 59-latkę za symbol pokoju i nadziei.

Wojna w Wietnamie trwała w latach 1955-1975
Wojna w Wietnamie trwała w latach 1955-1975Reuters Archive

"Raj na ziemi dla mnie!"

W rozmowie z CBS News Phan Thi opowiedziała o łącznie 12 zabiegach laserowych, na które specjalnie przyjeżdżała do Miami. - Dwanaście razy i teraz tak, zdecydowanie, po tych zabiegach mój ból znacząco zelżał - przyznała. Teraz kuracja kobiety ograniczy się do tylko do niewielkich, uzupełniających zabiegów. - Wygląda lepiej, jest taka szczęśliwa, ciągle się uśmiecha - powiedział dla CBS Nick Ut, autor słynnego zdjęcia "Napalm Girl", do dziś pozostający z nią w kontakcie.

- Przez tak wiele lat myślałam, że nie będę mieć więcej blizn ani bólu dopiero, gdy znajdę się w raju - mówiła Kim Phuc Phan Thi w 2015 roku, gdy rozpoczynała laserowe zabiegi. - A teraz: raj na ziemi dla mnie! - cytował kobietę brytyjski Sky News.

ZOBACZ TEŻ: Nieudane włamanie, które pogrążyło prezydenta USA. Mija 50 lat od wybuchu afery Watergate

Autor:mm

Źródło: CBS News, Sky News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pier Marco Tacca/Getty Images

Pozostałe wiadomości