Świat

"Nanorosja" zamiast "Noworosji"? Separatyści w coraz mniejszym kotle

Świat

Kijów: Ukraińskim siłom rządowym pomaga miejscowa ludność tvn24
wideo 2/24

Terytorium kontrolowane przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, obejmujące tzw. Doniecką Republikę Ludową i Ługańską Republikę Ludową, zostało zredukowane o 3/4 - poinformowała w niedzielę Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

- Podczas operacji antyterrorystycznej obszar, który został zajęty przez terrorystów, zmniejszył się o trzy czwarte, czyli jeszcze jedna czwarta pozostaje w rękach terrorystów - powiedział na briefingu w Kijowie rzecznik Rady Andrij Łysenko. Zauważył, że bez użycia broni oraz bez wsparcia ze strony ludności odbicie większości terytorium z rąk rebeliantów byłoby niemożliwe. Przypomniał, że "obecnie trwa aktywna faza operacji antyterrorystycznej", a broni i amunicji wystarczy siłom rządowym, aby pokonać separatystów.

Walki na obrzeżach miasta

Tymczasem sześciu cywilów zginęło, a 13 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w wyniku walk na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka; miasto wciąż kontrolują prorosyjscy separatyści - poinformował w niedzielę przedstawiciel władz miasta, na którego powołuje się AFP. Korespondent AFP widział w sobotę wieczorem kilka zniszczonych wskutek ostrzału artyleryjskiego budynków mieszkalnych oraz zrujnowaną szkołę. Associated Press pisze o toczących się walkach na zachodnich obrzeżach Doniecka między separatystami a ukraińską armią. W obawie przed otoczeniem przez siły ukraińskie separatyści ponowili apele do Rosji, aby wysłała im na pomoc swoje wojska. Separatyści konfiskują mieszkańcom Doniecka samochody i żywność - donosi agencja AP. Rzecznik ukraińskich sił rządowych Ołeksij Dmytraszkiwski powiedział agencji AP, że wojska ukraińskie walczyły w niedzielę o utrzymanie pozycji na przedmieściach Doniecka.

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Raporty: