"Najpierw wykopiemy Polaków, potem gejów". Narasta zjawisko homofobii

Świat

Fakty TVNWychodzenie Wielkiej Brytanii z UE ma się rozpocząć w marcu ("Fakty", 2.10.2016)

Liczba ataków na tle homofobicznym w Wielkiej Brytanii wzrosła o 147 procent w ciągu trzech miesięcy od referendum ws. Brexitu - wynika z danych zebranych przez organizację Galop, które działa na rzecz osób LGBT.

Według danych organizacji liczba przestępstw na tle homofobicznym w lipcu, sierpniu i wrześniu, a więc po czerwcowym referendum, w którym Brytyjczycy wyrazili chęć opuszczenia Unii Europejskiej, wzrosła o 147 procent względem analogicznego okresu w 2015 roku - informuje "The Independent".

"Post-referendalny rasizm"

Jak pisze "The Independent", po zbadaniu skali "post-referendalnego rasizmu", okazało się, że część osób popełniających przestępstwa na tle nienawiści rasowej, może atakować również osoby ze społeczności LGBT.

Po referendum powstało kilka portali, na których zebrano incydenty, do których doszło od głosowania ws. Brexitu. Jeden z portali opisuje sytuację, gdy dwa dni po referendum grupa ludzi miała iść ulicami Londynu i śpiewać głośno: "Najpierw wykopiemy Polaków, potem gejów".

Dane zebrane przez Galop sugerują, że osoby ze środowiska LGBT stają się ofiarami ataków, bo wynik referendum ośmielił część społeczeństwa.

Raport Galop

W raporcie organizacji opisano przypadki przestępstw popełnianych z nienawiści. Podkreślono w nim, że znaczna część społeczności LGBT cierpi z ich powodu.

Przebadano 467 osób ze społeczeństwa LGBT. Z raportu wynika, że czterech na pięciu badanych doświadczyło przestępstwa z nienawiści, a co czwarty został fizycznie zaatakowany.

Jedna czwarta respondentów stwierdziła, że w przyszłości prawdopodobnie nie będzie zgłaszać ewentualnych ataków na tle nienawiści na policji, bo doświadczenie nauczyło ich, że nie są traktowani poważnie.

Będą ostrzejsze kary?

W sprawie głos zabrała rzecznik brytyjskiego rządu Helen Bower.

- Wielka Brytania pracuje dla wszystkich. Nienawiść wobec drugiej osoby ze względu na jej orientację seksualną nie będzie tolerowana - powiedziała Bower, cytowana przez "The Independent". Jak dodała, będzie zachęcać prokuratorów, by dla osób popełniających przestępstwa z nienawiści wprowadzać ostrzejsze kary.

O problemie ksenofobii po Brexicie pod koniec sierpnia rozmawiali prof. Tadeusz Iwiński i Paweł Kowal:

Autor: mw/ja / Źródło: The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Christian Mueller / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty: