Świat

"Najpiękniejszy dar dla rodzin"

Świat

Na uroczystościach w Watykanie była m.in. para prezydencka
Na uroczystościach w Watykanie była m.in. para prezydenckatvn24
wideo 2/31

Polscy politycy, którzy uczestniczyli w niedzielnej mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII na Placu Świętego Piotra w Rzymie, są zgodni, że ogłoszenie papieża Polaka patronem rodziny to najpiękniejszy dar dla rodzin.

W ceremonii wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną Komorowską, premier Donald Tusk z małżonką Małgorzatą Tusk, b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski razem z żonami, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, a także delegacje partii politycznych, m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Marszałek Kopacz w rozmowie z PAP, odnosząc się do faktu, że Jan Paweł II jako święty będzie patronem rodzin, oceniła, że "rodziny będę miały swojego dobrego, ważnego patrona". Zwróciła uwagę, że papież Polak "kochał ludzi". - Tych najmłodszych, do których często się zwracał, a także stawiał na więzi rodzinne, na miłość, na solidarność - to wszystko, co jest potrzebne w rodzinie - zaznaczyła. - To było wielkie przeżycie, szczególnie, że mogłam być tak blisko. W wielkiej uwadze i skupieniu czekaliśmy na ogłoszenie Jana Pawła II świętym, a potem wielka radość. To na pewno chwytało za serce - mówiła Kopacz. Wspomniała także sobotnią audiencję polskiej delegacji u papieża Franciszka. - Był bardzo serdeczny. Zauważył każdego, kto był w delegacji, dla każdego znalazł miłe słowo - podkreśliła. Jak relacjonowała, moment oczekiwania na spotkanie z papieżem budował podniosłą atmosferę. - Bardzo to przeżywałam i miałam tremę - przyznała marszałek Sejmu.

"Wielkie święto Polski i Kościoła"

Także posłanka PO Barbara Czaplicka uznała za "bardzo trafione" to, że Jan Paweł II będzie patronem rodzin. Posłanka tak relacjonowała swoje wrażenia z ceremonii kanonizacyjnej: "To coś niesamowitego, wielka ilość ludzi, właściwie słyszy się tylko język polski, a czasami włoski. Niesamowite wrażenie". Jak dodała, ludzie uczestniczący we mszy kanonizacyjnej byli bardzo wzruszeni. - Nie ma piękniejszego daru dla rodzin niż tak silny patron - mówił PAP Andrzej Dera z SP. Według posła Solidarnej Polski, "to będzie duże wzmocnienie dla rodziny". - Na pewno jako święty Jan Paweł II zrobi wiele dobrego dla Polski, a szczególnie dla rodzin - wskazał. Kanonizację Dera nazwał wielkim świętem Polski i Kościoła. Również Jan Dziedziczak (PiS) podkreślił, że msza kanonizacyjna Jana Pawła II to wielkie wydarzenie dla Polski. - Znowu na Placu Świętego Piotra jest morze polskich flag. Przypomniała mi się msza pogrzebowa i msza beatyfikacyjna, kiedy było podobnie - powiedział. - To wielkie religijne i patriotyczne przeżycie - dodał. Z kolei poseł PSL Franciszek Stefaniuk wspominał, że najbardziej wzruszył się, gdy papież Franciszek odmówił modlitwę kanonizacyjną. - Mamy nowego świętego, mamy nowego patrona Polski. To jest wielka radość - podkreślił w rozmowie z PAP.

WSZYSTKO O KANONIZACJI - W RAPORCIE TVN24.PL

10. rocznica śmierci Jana Pawła II
10. rocznica śmierci Jana Pawła IItvn24
wideo 2/31

Autor: kło/tr / Źródło: PAP

Raporty: