Świat

MSW Ukrainy potwierdza: z Rosji wjeżdżają do Donbasu czołgi i wozy pancerne

Świat

youtube/Life-Maria ChannelInformację o rosyjskich czołgach jako pierwszy przekazał wojskowy analityk Dmytro Tymczuk

Po stronie separatystów walczą w obwodzie donieckim co najmniej trzy czołgi, które wjechały dziś z terytorium Rosji - oświadczył szef MSW Ukrainy, potwierdzając tym samym wcześniejsze doniesienia mediów. Arsen Awakow podkreślił, że przez kontrolowane przez separatystów przejścia graniczne wjeżdżają na Ukrainę całe kolumny wozów bojowych.

Awakow potwierdził pojawiające się wcześniej w mediach informacje o tym, że przez granicę w czwartek przejechały czołgi - mowa o trzech maszynach. Po przejechaniu granicy, widziano je w Snieżnym, w obwodzie donieckim. - Po tym, jak dwa z nich ruszyły w stronę Gorłowki, były atakowane przez nasze siły zbrojne - dodał Awakow.

T-72 czy T-64?

"Terroryści w Snieżnym w obwodzie donieckim mają na wyposażeniu dwa czołgi" - poinformował kilka godzin wcześniej Dmytro Tymczuk z grupy analitycznej "Sprzeciw Informacyjny".

"Ze wstępnych danych wynika, że mogą to być czołgi T-72. Informację o ich obecności w Snieżnym potwierdzają zarówno nasze źródła, jak i sztab operacji antyterrorystycznej" - napisał Tymczuk na swoim profilu w portalu społecznościowym.

"Na Ukrainie te czołgi zostały wycofane z użycia przez siły zbrojne. Są one jednak na na wyposażeniu armii rosyjskiej" - pisze Tymczuk. Dodał, że z kolei transportery opancerzone, widziane u separatystów, należały wcześniej do armii ukraińskiej na Krymie i zostały przejęte przez Rosjan.

Część internautów twierdzi jednak, że czołg, opisywany przez Dmytro Tymczuka, to T-64BW, wyglądem bardzo przypominający T-72. "Może to być czołg ukraiński, odebrany na Krymie przez rosyjskich zielonych ludzików" - przypuszczają internauci.

Ale kilka czołgów to tylko ułamek sprzętu, jaki wjeżdża w ostatnich dniach na Ukrainę z Rosji.

Najazd pancerny

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow informuje, że z terytorium Rosji - przez kontrolowane przez separatystów przejścia graniczne - wjeżdżają do Donbasu kolumny pojazdów wojskowych.

- Dane wywiadu i dane z bieżącej obserwacji: widzimy, że w ciągu ostatnich trzech dni, mimo oświadczeń Federacji Rosyjskiej o tym, że są za procesem pokojowym, i że wydali polecenie zaostrzenia kontroli granicy, przez zajęte przez terrorystów przejścia graniczne przenikają kolumny sprzętu wojskowego - powiedział na briefingu prasowym w Kijowie Awakow.

- W tych punktach granicznych odnotowaliśmy przejazd kolumn z wozami bojowymi piechoty, z ciężarówkami, w tym z ciężarówkami opancerzonymi, z artyleryjskim oprzyrządowaniem - dodał szef MSW.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz//gak/kwoj / Źródło: Ukraińska Prawda, tvn24.pl, Intefax Ukraina

Źródło zdjęcia głównego: YouTube/Facebook

Tagi:
Raporty: