"Mogło dojść do wycieku radioaktywnych substancji". Ukraińcy proszą o pomoc

Świat

Aktualizacja:
Misja OBWE w Donbasie. Na nagraniu poddoniecka wioska Pieski z lotu ptakaRadio Free Europe/Radio Liberty
wideo 2/36

Ukraińcy proszą misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, by skontrolowała poziom napromieniowania w Doniecku. Twierdzą, że w wyniku walk o lotnisko zostało uszkodzone składowisko z odpadami radioaktywnymi. - Jest to bardzo niepokojąca sytuacja. Istnieje możliwość wycieku radioaktywnych substancji - powiedział generał Andrij Taran, przedstawiciel wspólnego ukraińsko-rosyjskiego z udziałem OBWE tzw. Centrum Kontroli i Koordynacji.

Ukraińcy nie mają dostępu do okupowanego przez rebeliantów Doniecka, dlatego proszą o pomoc obserwatorów organizacji międzynarodowej.

- Nieopodal lotniska w Doniecku, gdzie trwały aktywne działania wojenne, między wioską Pieski i kopalnią Oktiabska, znajduje się składowisko odpadów promieniotwórczych. Niedawno na terenie zakładu chemicznego w Doniecku doszło do eksplozji w podziemnych magazynach z amunicją. To mogło doprowadzić do uszkodzenia składowiska – powiedział generał Andrij Taran.

- Jest to bardzo niepokojąca sytuacja, ponieważ istnieje możliwość wycieku radioaktywnych substancji, niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu mieszkańców obwodu donieckiego. Będziemy wdzięczni misji obserwacyjnej OBWE za kontrolę poziomu napromieniowania w Doniecku, okupowanym przez rebeliantów – podkreślił generał.

Donieccy rebelianci nie skomentowali oświadczenia generała Tarana.

"Epicentrum napięcia"

Dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie (ATO) informują tymczasem, że w ciągu ostatniej doby pozycje żołnierzy ukraińskich zostały ostrzelane 85 razy.

Najbardziej napięta sytuacja utrzymuje się w obwodzie donieckim.

"Epicentrum napięcia to kierunek doniecki, gdzie rebelianci atakowali naszych żołnierzy i cywilów ponad 50 razy - oświadczył rzecznik sztabu ATO Anton Myronowycz.

Sytuacja w Donbasie 21 czerwca według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainymediarnbo.org

Walki trwały także w obwodzie ługańskim, gdzie rebelianci ostrzelali z granatników wioski Krymskie i Zołote. Z systemów rakietowych grad została ostrzelana wioska Nyżnie.

Ukraiński analityk i deputowany do parlamentu Dmytro Tymczuk ujawnił, że "Rosja przerzuca czołgi do Doniecka". "Do Iłowajska z Rosji przybył także pociąg z amunicją" - napisał na Facebooku Tymczuk.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35

Autor: tas\mtom / Źródło: censor.net, lb.ua

Źródło zdjęcia głównego: OSCE/Evgeniy Maloletka/CC BY ND

Tagi:
Raporty: