Miał zeznawać w sprawie zabójstwa dziennikarki, znaleziony w kałuży krwi. Policja o "samookaleczeniu"

Autor:
pp//rzw
Źródło:
Reuters, PAP

Melvin Theuma, ważny świadek w sprawie zabójstwa maltańskiej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, jest w stanie krytycznym. Ma zadane nożem obrażenia szyi i tułowia. Do zdarzenia doszło kilka godzin przed tym, jak Theuma miał kontynuować składanie zeznań w sądzie w Valletcie. Policja twierdzi, że prawdopodobnie dokonał samookaleczenia, ale "dochodzenie trwa".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Maltańska dziennikarka Daphne Caruana Galizia zginęła w zamachu bombowym przed swoim domem w pobliżu Valletty w październiku 2017 roku. W jej sprawie w środę składanie zeznań w sądzie w stolicy kraju miał kontynuować ważny świadek Melvin Theuma. To były taksówkarz, który został w listopadzie 2019 roku ułaskawiony przez prezydenta w zamian za wyjawienie informacji dotyczących zabójstwa dziennikarki.

Do zeznań nie dojdzie, Theuma jest w szpitalu w stanie krytycznym.

Policja: prawdopodobnie samookaleczenie, ale dochodzenie trwa

Policja poinformowała, że Theuma prawdopodobnie dokonał samookaleczenia, ale "dochodzenie trwa". W oświadczeniu podano, że Theumę znaleźli we wtorek późnym wieczorem w kałuży krwi w jego domu funkcjonariusze, którzy pełnili całodobową straż przed budynkiem. Wcześniej jego prawnik zaalarmował policję, że nie może skontaktować się z mężczyzną telefonicznie.

Według mediów Theuma ma poważne obrażenia strun głosowych i brzucha.

Dotychczasowe zeznania dotyczyły oskarżonego o współudział w morderstwie

Dotychczasowe zeznania mężczyzny obciążały biznesmena Yorgena Fenecha, domniemanego zleceniodawcę, aresztowanego pod koniec listopada ubiegłego roku i oskarżonego o współudział w morderstwie. Fenech oczekuje na proces i nie przyznaje się do winy.

Theuma twierdził, że otrzymał od Fenecha zapłatę za zaangażowanie trzech mężczyzn - obecnie także przebywających w areszcie - którzy dokonali zamachu bombowego na samochód dziennikarki.

Jak podaje Reuters, przed sądem Theuma opisywał również, że od czasu zamachu żył w strachu o swoje życie, a także przekazał, że udał się do spowiedzi. - Moje życie zakończyło się 16 października 2017 roku o godzinie 15 - mówił Theuma sędziemu, odnosząc się do daty zabójstwa.

Dziennikarka ujawniała maltańskie afery

53-letnia Daphne Caruana Galizia, która była autorką popularnego bloga, ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród polityków, nie wahając się wskazać żony premiera Josepha Muscata.

Dziennikarka atakowała również samego premiera, a także lidera opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Opublikowała ponad 20 tysięcy artykułów potępiających nadużycia władzy, przypadki korupcji i niewłaściwego administrowania.

Autor:pp//rzw

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: