Świat

Mają DNA i odciski palców. Ale być może nigdy nie ustalą, kto wysadził się w Saint-Denis

Świat


Policji udało się wyodrębnić DNA mężczyzny, który wysadził się w czasie obławy w podparyskim Saint-Denis, ale osoba ta nie figuruje w policyjnych rejestrach. Nie wiadomo więc, kto zginął.

Początkowo paryska prokuratura sądziła, że wysadziła się kobieta, 26-letnia Hasna Aitboulahcen.

W sobotę jednak poinformowała, że pas szahida miał na sobie ukrywający się w mieszkaniu mężczyzna. W operacji antyterrorystów, którą przeprowadzono w środę w Saint-Denis, zginęły trzy osoby: 26-latka, jej kuzyn i "mózg" paryskich zamachów Abdelhamid Abaaoud oraz niezidentyfikowany dotychczas mężczyzna.

Nie wiadomo, kto wysadził się w Saint-Denis

Śledczym udało się wyodrębnić materiał genetyczny ze szczątków zamachowca-samobójcy. Policyjne źródła, na które powołuje się RTL Info, podaje, że mężczyzna ten nie figurował w policyjnych rejestrach.

RTL Info wyjaśnia, że pobrane w mieszkaniu DNA ani odciski palców nie pasują do profilu żadnej osoby wcześniej skazanej, ani przesłuchiwanej we Francji.

Śledczy - jak podkreślają belgijskie media - być może nigdy nie ustalą tożsamości tego mężczyzny, jeśli przybył np. z Syrii, podszywając się pod uchodźcę.

Nie wiadomo jednak, czy ta osoba prześlizgnęła się do Europy w grupie uchodźców, jak dwaj inni zamachowcy, którzy wysadzili się przy Stade de France.

Okazało się, że obaj w październiku zarejestrowali się na greckiej wyspie Leros. Nie wiadomo, czy ich paszporty były autentyczne.

Paryski "czarny piątek"

13 listopada zamachów w Paryżu dokonały trzy skoordynowane komanda terrorystów, w sumie składające się z dziewięciu osób. Trzech terrorystów uderzyło w pobliżu Stade de France, trzech w sali koncertowej Bataclan, a trzech zaatakowało gości pełnych w piątkowy wieczór barów i restauracji. Zabili 130 osób i ranili ponad 350.

Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie, twierdząc, że był to odwet za francuskie naloty na ich pozycje. Zamachy miał zorganizować Belg marokańskiego pochodzenia Abdelhamid Abaaoud.

Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policjiTVN24 BiS
wideo 2/23

Autor: pk\mtom / Źródło: RTL INFO

Tagi:
Raporty: