Starania Iranu o bombę atomową były "skoordynowane, ale ograniczone"

leader.irMAEA: starania Iranu o bombę atomową "skoordynowane, ale ograniczone"

Iran podjął skoordynowany, choć ograniczony, wysiłek przed końcem 2003 roku istotny dla stworzenia broni atomowej - głosi ujawniony raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Raport, którego powstanie wymagało lipcowe porozumienie z Iranem ws. jego programu atomowego, ma na celu odpowiedzieć na pytanie o naturę tego programu w przeszłości.

"Agencja szacuje, że wachlarz aktywności istotnych dla powstania ładunku jądrowego był prowadzony przed końcem 2003 roku w sposób skoordynowany", brzmi raport MAEA cytowany przez agencję Reutera. W raporcie przeczytać również można jednak, że działalność ta nie wyszła poza "studia naukowe i wykonalności" oraz pozyskanie "pewnych istotnych technicznych umiejętności i możliwości".

Część tej działalności miała być kontynuowana po roku 2003, ale brak wiarygodnych informacji o ich kontynuowaniu po roku 2009.

Jak pisze agencja Reutera, sformułowania użyte w raporcie są bardziej przejrzyste, niż się spodziewano, jako że każda wzmianka o tym, że Iran próbował uzyskać w przeszłości broń atomową, może zaszkodzić wprowadzeniu w życie lipcowego porozumienia.

Teheran już jednak oznajmił ustami wiceministra spraw zagranicznych Abbasa Aragcziego, że raport MAEA pokazał, iż program atomowy Iranu nie miał wymiaru wojskowego. - Potwierdza to, że program Iranu miał charakter pokojowy - powiedział Aragczi cytowany przez oficjalną agencję prasową IRNA.

Raport ma być 15 grudnia przedyskutowany przez Radę Gubernatorów MAEA.

Atomowe porozumienie

14 lipca sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło z Iranem porozumienie, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. Zostaną one jednak cofnięte dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy. Iran zobowiązał się m.in. do przebudowy reaktora w Araku, a także do ograniczenia liczby wirówek z ok. 19 tys. do ok. 6 tys., co jest kluczowym postanowieniem umowy. Teheran zapewnia, że będzie realizować punkty porozumienia etapami. Pełne wejście w życie porozumienia oczekiwane jest w ciągu najbliższych tygodni albo miesięcy.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: leader.ir

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości