Listy do NATO, UE i ONZ. Agencja AP: grecki rząd domaga się potępienia zachowania Turcji

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Zachowanie Turcji, historycznego regionalnego rywala, a jednocześnie sojusznika w NATO, powinno zostać potępione - uważa grecki rząd, o czym informuje Associated Press. Agencja twierdzi, że w listach do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, szefa dyplomacji UE Josepa Borrella i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa Ateny zacytowały odniesienia Erdogana do greckiej "okupacji" wysp na Morzu Egejskim, które od dziesięcioleci należą do Grecji.

Rząd Grecji zwrócił się do NATO, Unii Europejskiej i sekretarza generalnego ONZ, wzywając do formalnego potępienia coraz bardziej agresywnej, zdaniem Aten, retoryki sąsiedniej Turcji, która może przerodzić się w otwarty konflikt - poinformowała w środę agencja Associated Press. Grecki rząd ma sugerować, że obecne napięcia dwustronne grożą nawet wojną.

W listach, których kopie widzieli w środę dziennikarze AP, grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias napisał, że zachowanie Turcji, historycznego regionalnego rywala, a jednocześnie sojusznika w NATO, powinno zostać potępione przez adresatów listu. Listy są datowane na poniedziałek i wtorek.

"Jeśli nie zrobi się tego na czas lub nie doceni powagi sytuacji, może to doprowadzić do wydarzeń podobnych do tych, które obecnie mają miejsce w innej części naszego kontynentu" - napisał Dendias, nawiązując w ten sposób do wojny w Ukrainie. "To jest coś, czego nikt z nas naprawdę nie chciałby widzieć" - dodał.

Grecja i Turcja są państwami skłóconymi od dawna, również współcześnie toczą spory między innymi o granice na Morzu Egejskim i kwestie migracyjne. W ciągu ostatniego półwiecza oba kraje trzykrotnie były o krok od wojny.

Groźba destabilizacji regionu

W listach do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, szefa dyplomacji UE Josepa Borrella i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, Ateny zacytowały ostatnie wypowiedzi tureckiego prezydenta. Recep Tayyip Erdogan mówił między innymi o greckiej "okupacji" wysp na Morzu Egejskim, które od dziesięcioleci należą do Grecji, posunął się także do określenia narodu greckiego mianem "podłego, nikczemnego".

"Tureccy przywódcy najwyraźniej zdecydowali się przedstawić przyszłą agresję jako już przygotowaną i, co ważniejsze, jako uzasadnioną" - podkreślił minister Dendias. "Bez odpowiedniego potraktowania tej groźby przez społeczność międzynarodową, turecka postawa grozi destabilizacją naszego regionu i konsekwencjami, których wagę trudno ocenić" - dodał.

Turcja oskarżana o naruszanie greckiej przestrzeni powietrznej

Erdogan powiedział we wtorek, że Turcja może "pewnej nocy nagle zareagować" na domniemane greckie zagrożenie, sugerując, że nie wyklucza ataku militarnego. Ankara twierdzi, że Grecja narusza umowy międzynarodowe, utrzymując obecność wojskową na wyspach w pobliżu linii brzegowej Turcji.

Oskarżyła również grecką obronę powietrzną o blokowanie tureckich myśliwców podczas ćwiczeń NATO nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego.

Grecja utrzymuje, że musi bronić swoich wschodnich wysp, w tym obleganych przez turystów Rodos i Kos, które są znacznie bliżej Turcji niż greckiego lądu, przed większym i militarnie silniejszym sąsiadem.

Minister Dendias oskarżył Turcję o 6100 naruszeń greckiej przestrzeni powietrznej w tym roku, w tym 157 przelotów nad greckim terytorium. "Postawa Turcji jest czynnikiem destabilizującym jedność i spójność NATO, osłabiającym południową flankę Sojuszu w chwili kryzysu" - napisał Dendias do Stoltenberga.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości