Ławrow: wyślemy kolejny konwój na Ukrainę


Rosja wyśle nowy konwój humanitarny na Ukrainę - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał, że Kijów został już o tym powiadomiony.

Ławrow powiedział, że MSZ Rosji w niedzielę skierowało już oficjalną notę w tej sprawie do MSZ Ukrainy. - Wyraziliśmy nadzieję na szybkie załatwienie wszystkich formalności - oświadczył minister na konferencji prasowej w Moskwie, dodając, że strona rosyjska poinformowała o tych planach także Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK).

Ławrow przekazał, że kolumna pojechałaby tą samą drogą, którą w piątek pomoc humanitarną do Ługańska dostarczył pierwszy konwój. - Kryzys humanitarny w południowo-wschodnich regionach Ukrainy nie został zażegnany. Wciąż brakuje tam żywności, wody i lekarstw - podkreślił.

Kolejny konwój

Informację podano zaledwie dwa dni po tym, jak poprzedni konwój z pomocą humanitarną opuścił Ukrainę. W piątek rosyjski konwój z ładunkiem deklarowanym jako pomoc humanitarna wjechał na Ukrainę bez zgody Kijowa. Rosyjską operację potępiły władze w Kijowie, Unia Europejska, ONZ i NATO.

W niedzielę OBWE w komunikacie cytowanym przez agencję Reutera podało, że "cały rosyjski konwój z pomocą humanitarną wrócił do Rosji". Według organizacji w piątek na Ukrainę wjechało 227 rosyjskich ciężarówek. W sobotę obserwatorzy "ponownie liczyli pojazdy" - podano w komunikacie.

Do godz. 13. (12. polskiego czasu - red.) w niedzielę ukraińska armia potwierdziła z kolei wyjazd 184 ciężarówek z rosyjskiego konwoju. Przejechały przez ten sam punkt graniczny co w piątek. Nie odbyła się żadna kontrola graniczna ze strony ukraińskich służb - poinformował rzecznik armii.

[object Object]
Polskie MSZ: działanie Rosji to pogwałcenie prawatvn24
wideo 2/23

Autor: kło//gak / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości