Świat

Ambasador Korei Północnej ma opuścić Kuwejt. Wyrzucą też robotników

Świat


Władze Kuwejtu dały ambasadorowi Korei Północnej So Czang Sikowi miesiąc na opuszczenie kraju, nakazały obniżenie rangi przedstawicielstwa dyplomatycznego i zapowiedziały wstrzymanie wydawania wiz północnokoreańskim robotnikom.

- Północnokoreańska placówka w Kuwejcie będzie liczyła maksimum czterech dyplomatów, a na jej czele będzie stał charge d'affaires [szef misji dyplomatycznej najniższej klasy - przyp. red.], a nie ambasador - wyjaśnił w rozmowie z agencją AFP kuwejcki dyplomata zastrzegający sobie anonimowość.

Zabierają część pensji

W Kuwejcie pracuje obecnie 2-2,5 tysiąca robotników z Korei Północnej. Będą mogli zostać tam tylko do czasu zakończenia inwestycji, przy których są zatrudnieni. Następnie będą musieli wyjechać, a kolejni robotnicy nie będą już przyjmowani.

Obywatele Korei Północnej pracujący za granicą stanowią znaczące źródło dewiz dla reżimu dzięki pensjom, które są im częściowo zabierane. Liczbę takich pracowników na świecie szacuje się obecnie na ponad 50 tysięcy. Znaczna ich część pracuje w naftowych monarchiach Zatoki Perskiej.

Według źródeł dyplomatycznych Korea Południowa i Japonia od tygodni wywierają presję, by zakończyły one sięganie po północnokoreańską siłę roboczą.

Sankcje przeciw reżimowi

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w piątek wieczorem na wniosek Japonii i USA na nadzwyczajnym posiedzeniu i stanowczo potępiła przeprowadzoną tego dnia kolejną północnokoreańską próbę rakiety balistycznej.

Wcześniej w poniedziałek 11 września RB ONZ nałożyła na Koreę Północną nowe sankcje, które są odpowiedzią na próbę nuklearną z 3 września. Przewidują one wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej, całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Północnej i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Nacisk na osłabianie

Amerykanie, jak podkreśla Reuters, naciskają teraz na inne państwa, aby również jednostronnie wzmacniały sankcje, osłabiając utrzymywane z Pjongjangiem relacje dyplomatyczne i finansowe.

W sierpniu państwa Zatoki Perskiej wstrzymały już bezpośrednie połączenia lotnicze do Korei Północnej, o czym poinformowała agencja informacyjna KUNA.

Autor: pqv,mm//now / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości