Książę Karol zamknął sklep z żywnością wolną od GMO

Wikipedia/Dan Marsh (CC BY SA)Zamiłowanie księcia Walii do organicznej żywności przegrało w starciu z rynkiem

Spadający popyt i rosnące ceny zmusiły brytyjskiego następcę tronu do zamknięcia sklepu z organicznymi warzywami i owocami. Książę Karol otworzył ten sklep osiem lat temu.

Karol, mocno zaangażowany w ochronę środowiska naturalnego, w 1986 roku przestawił rolniczą część posiadłości Highgrove w Gloucestershire na południowym zachodzie Anglii na uprawy organiczne.

W sklepie księcia, The Veg Shed, sprzedawane były warzywa i owoce z jego gospodarstwa Duchy Home Farm. Ceny były tam oczywiście znacznie wyższe niż w lokalnych supermarketach, nie interesujących się żywnością organiczną.

Książę Karol przegrał z trendem

Rzeczniczka księcia poinformowała, że sklep zamknięto, ponieważ przestał być opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. - "The Veg Shed" został zamknięty, głównie w reakcji na trendy konsumenckie - powiedziała Reutersowi rzeczniczka Clarence Hall, oficjalnej londyńskiej rezydencji następcy tronu.

Dodała, że klienci wciąż zainteresowani organicznymi warzywami i owocami z farmy księcia nadal mogą zamawiać je online.

Książę Walii przestrzegł przed zgubnymi skutkami upraw GMO po raz pierwszy w 2008 roku. Rok później skrytykował komercyjne podejście do produkcji żywności, stwierdzając, iż "błędem jest traktowanie żywności jak każdego innego towaru, ponieważ jest ona cennym darem przyrody".

Autor: rf/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Dan Marsh (CC BY SA)

Pozostałe wiadomości