TVN24 | Świat

Sekretarz generalny NATO spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą

TVN24 | Świat

Autor:
akw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Andrzej Duda o rozmowie z Jensem Stoltenbergiem o sytuacji na granicy
Andrzej Duda o rozmowie z Jensem Stoltenbergiem o sytuacji na granicyTVN24
wideo 2/21
TVN24Andrzej Duda o rozmowie z Jensem Stoltenbergiem o sytuacji na granicy (nagranie z zeszłego tygodnia)

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się w czwartek w Brukseli z prezydentem Andrzejem Dudą. Po rozmowach zaplanowana jest wspólna konferencja. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki spotka się z najwyższymi przedstawicielami Wielkiej Brytanii i Niemiec. To w związku z kryzysem migracyjnym przy granicy z Białorusią.

O spotkaniu sekretarza generalnego NATO z prezydentem Dudą poinformowało biuro prasowe Sojuszu. Ma do niego dojść w czwartek w siedzibie NATO w Brukseli. Po rozmowach, o godzinie 14.15, ma się odbyć wspólna konferencja.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej przekazał Polskiej Agencji Prasowej: - Tematem czwartkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Brukseli będzie kwestia bezpieczeństwa w regionie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Andrzej Duda ze Stoltenbergiem rozmawiał już w zeszłym tygodniu. Wówczas między innymi prosił szefa NATO, aby Sojusz "w sposób szczególny" obserwował terytorium granicy polsko-białoruskiej. Jens Stoltenberg wtedy napisał, że "wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne". Zapewnił przy tym, że NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi sojusznikami w regionie.

Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, że w związku z aktualnymi wyzwaniami geopolitycznymi premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek z ustępującą kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz jej następcą - Olafem Scholzem, a w piątek - z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Morawiecki w ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji i prezydentem Francji.

Kryzys przy granicy polsko-białoruskiej

Na granicach Unii Europejskiej i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Unia i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Raport tvn24.pl: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

W obszarze przygranicznym obowiązuje stan wyjątkowy. Dziennikarze nie mogą tam pracować, więc informacje stamtąd przekazywane są niemal wyłącznie za pośrednictwem źródeł rządowych.

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: