Moskwa chce opracowania "formatu możliwej wizyty" Erdogana na Krymie

Świat


Prezydent Rosji Władimir Putin polecił resortowi dyplomacji rozpatrzenie możliwości zorganizowania wizyty przywódcy Turcji Recepa Tayyipa Erdogana na Krymie w celu jego udziału w otwarciu budowanego tam meczetu. Turcja nie uznaje dokonanej przez Rosję w 2014 roku aneksji Półwyspu Krymskiego.

Decyzja Władimira Putina opublikowana na stronie internetowej Kremla mówi o "opracowaniu formatu możliwej wizyty" Erdogana w Federacji Rosyjskiej "w celu udziału w otwarciu meczetu soborowego w Symferopolu".

Zaproszenie na Krym

Monumentalny meczet jest obecnie budowany, ma być gotowy do końca roku. Propozycja zaproszenia Erdogana na jego otwarcie padła w marcu na oficjalnym spotkaniu Putina z przedstawicielami organizacji społecznych na Krymie. Zgłosił ją przedstawiciel Tatarów Krymskich.

Sam Putin zauważył w trakcie spotkania, że należałoby również zaprosić na otwarcie synagogi na Krymie premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Turcja i Izrael jednak nie uznają aneksji Krymu.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne i niezgodne z prawem międzynarodowym.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: