Świat

Rosja chce postawić ogrodzenie na Krymie

Świat


Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) na zaanektowanym ukraińskim Krymie planuje budowę ogrodzenia, które oddzieli terytorium półwyspu od Ukrainy. 50-kilometrowe ogrodzenie ma powstać do 20 grudnia.

Wartość kontraktu na budowę wynosi ponad 200 milionów rubli (około 3,4 miliona USD) - podało w czwartek niezależne radio Echo Moskwy.

Ogłoszony przez służby graniczne FSB przetarg dotyczy budowy i montażu ogrodzenia o wysokości ponad dwóch metrów w rejonie krasnoperekopskim, czyli najbardziej na północ wysuniętej części półwyspu.

"Przezroczysta" granica przyciąga grupy dywersyjno-wywiadowcze

FSB powołuje się na potrzebę wzmocnienia ochrony tego pasa terytorium w związku z coraz częstszymi próbami wjazdu na terytorium Krymu z ominięciem punktów Dżankoj, Armiansk i Perekop, w których Rosja ustanowiła przejścia graniczne. FSB zapewniła, że funkcjonariusze służb granicznych zatrzymują obywateli Rosji i Ukrainy ściganych za przestępstwa kryminalne. Oświadczyła też, że "przezroczysta" granica przyciąga grupy dywersyjno-wywiadowcze.

Przetarg ma być rozstrzygnięty 16 października.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku po "referendum", które władze Ukrainy i Zachód uznają za nielegalne.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości