Świat

Królowa z wizytą w Ogrodzie Pamięci i na uczelni

Świat

Aktualizacja:

W pierwszym dniu czterodniowej, historycznej wizyty w Republice Irlandii, królowa Elżbieta II złożyła wizytę w pałacu prezydenckim Mary McAleese w Dublinie, uczciła pamięć Irlandczyków poległych za sprawę niepodległości ich kraju, składając wieniec w Ogrodzie Pamięci w Dublinie i odwiedziła najstarszą uczelnię w Irlandii - Trinity College. Elżbieta II jest pierwszym w historii brytyjskim monarchą, który odwiedził ten kraj. Jej wizycie towarzyszą wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Elżbieta II rozpoczęła czterodniową wizytę w Irlandii we wtorek przed godz. 13 czasu polskiego lądując na wojskowym lotnisku Casement Aerodrome pod Dublinem. Monarchini, której towarzyszy książę małżonek Filip, udała się stamtąd do pałacu prezydenckiego (Aras an Uachtarain) w Dublinie, gdzie została oficjalnie powitana przez prezydent Mary McAleese.

Uczciła pamięć poległych

Później królowa złożyła wieniec w Ogrodzie Pamięci w Dublinie, gdzie minutą ciszy uczciła pamięć Irlandczyków poległych za sprawę niepodległości ich kraju. Towarzyszyła jej prezydent Irlandii Mary McAleese. W tym czasie irlandzka flaga narodowa była opuszczona do połowy masztu. Gwardia sprezentowała broń, odegrano na trąbce utwór "Last Post" wykonywany na cześć poległych na wojnie i odczytano irlandzki wiersz "Mieliśmy Wizję". W tym czasie przeciwnicy jej wizyty szamotali się z policją.

Ogród Pamięci w centrum Dublina otwarto w 1966 r., w 50. rocznicę powstania wielkanocnego, które - choć krwawo stłumione - utorowało drogę do niepodległości Republiki Irlandii w 1922 r. Ogród Pamięci dedykowany jest "wszystkim tym, którzy oddali życie za sprawę wolności Irlandii". Irlandia jest niepodległa od 1922 r. Przez kilkaset lat Irlandczycy byli poddanymi brytyjskich monarchów. Własną państwowość wywalczyli zbrojnie.

Królowa na uczelni

Ostatnim punktem pierwszego dnia pobytu Elżbiety II była wizyta w najstarszej uczelni w Irlandii - Trinity College ufundowanej w 1592 r. przez Elżbietę I. Monarchini przywitała się z pracownikami i studentami oraz obejrzała zabytkowy egzemplarz Pisma Świętego po łacinie, sporządzony przez irlandzkich zakonników ok. 800 r.

Jutro wizyta na stadionie

W środę Elżbietę II czeka pełna symboliki wizyta na stadionie Croke Park, gdzie w 1920 r. brytyjscy żołnierze zabili 14 Irlandczyków. Obecnie jest tam siedziba Irlandzkiego Związku Lekkoatletycznego.

Elżbieta II jest pierwszym brytyjskim monarchą, który odwiedził niepodległą Irlandię. W 1911 r. w Irlandii przebywał dziad monarchini Jerzy V. Nie potrzebował wówczas zaproszenia, ponieważ wizytował poddanych. Teraz Elżbieta II przybyła na zaproszenie prezydent Irlandii, a Irlandczycy, w odróżnieniu od poddanych brytyjskich, nie skłaniali przed nią głowy, a kobiety nie dygały.

Bomby. Jedna prawdziwa, druga nie

Wizycie królowej towarzyszą wyjątkowe środki bezpieczeństwa spowodowane sygnałami o możliwym zamachu na jej życie. Od rana irlandzka policja miała pełne ręce roboty. W autobusie, który z 30 pasażerami zmierzał do Dublina, znaleziono bombę. Policja, powiadomiona anonimowym telefonem, zatrzymała autobus w miejscowości Maynooth w hrabstwie Kildare 25 km od irlandzkiej stolicy.

Pasażerowie autobusu zostali ewakuowani, droga zamknięta, a do akcji weszli wojskowi saperzy, którzy wysadzili podejrzany ładunek.

Drugi podejrzany ładunek znajdował się na przystanku tramwajowym na północy Dublina - poinformował rzecznik irlandzkiej policji. Na miejsce udali się wojskowi saperzy. Jednak ostatecznie okazało się, że był to fałszywy alarm.

ant,jak\mtom\gak\k

Źródło: independent.ie, BBC