TVN24 | Świat

Parada gwardzistów, salut armatni i przelot samolotów. Królowa świętuje oficjalne urodziny

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Królowa świętuje oficjalne urodziny
Królowa świętuje oficjalne urodzinyTwitter: The Royal Family
wideo 2/3
Twitter: The Royal FamilyKrólowa świętuje oficjalne urodziny

Królowa Elżbieta II obchodzi w sobotę oficjalnie 95. urodziny, pierwsze od śmierci jej męża, księcia Filipa. Z tej okazji na dziedzińcu zamku w Windsorze odbyła się tradycyjna parada wojskowa. W tym roku, tak jak i w zeszłym, z powodu pandemii uroczystość była skromniejsza niż w poprzednich latach.

Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku, ale tak jak w przypadku jej poprzedników oficjalne obchody urodzin - z powodu lepszej pogody - odbywają się w drugą sobotę czerwca. Ich głównym punktem jest Trooping the Colour – uroczysta parada wojskowa.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Skromniejsze uroczystości

Zazwyczaj w paradzie bierze udział około 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków oraz tysiące widzów. Z reguły ma ona miejsce w centrum Londynu. W tym roku, podobnie jak w roku 2020, z powodu trwającej pandemii ceremonia odbyła się na zamku w Windsorze i była skromniejsza. Przez dziedziniec zamkowy przedefilowało 274 żołnierzy z 2. Batalionu Szkockich Gwardzistów oraz oddziału kawalerii – a także 70 koni. Ceremonię zakończył w południe salut z 41 dział, oddany równocześnie w Windsorze oraz w Londynie, oraz przelot samolotów z jednostki akrobacyjnej Royal Air Force – Red Arrows, które pozostawiły na niebie czerwone, białe i niebieskie smugi.

Królowa obserwowała paradę razem ze swoim kuzynem Edwardem, który pełni ceremonialną rolę dowódcy Szkockich Gwardzistów, a zmierzający na zamek oddział kawalerii oglądała wzdłuż drogi spora grupa widzów. Nadal jednak żołnierze zachowywali dwumetrowy dystans od siebie.

To drugie urodziny brytyjskiego manarchy, które zorganizowano w Windsorze, a nie w brytyjskiej stolicy od 1895 roku, gdy panowała jeszcze królowa Wiktoria. Poprzedni przypadek, gdy odwołano Trooping the Colour, miał miejsce w 1955 roku, trzy lata po objęciu tronu przez Elżbietę II. Wówczas powodem był ogólnokrajowy strajk kolejarzy.

Autor:momo//now

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@TheRoyalFamily