Świat

Królowa Beatrycze abdykuje. Holandia dostanie pierwszego od ponad wieku króla

Świat

PAP/EPA | Emiel KetelaarKrólowa Beatrycze abdykuje w dniu urodzin swojej matki

Holenderska królowa Beatrycze zrzeka się tronu. Swoją decyzję ogłosiła w telewizyjnym orędziu na trzy dni przed swoimi 75. urodzinami. Beatrycze panuje w Królestwie Niderlandów od 1980 roku.

Abdykacja nastąpi 30 kwietnia, czyli w Dniu Królowej - święcie państwowym z okazji urodzin królowej Juliany (matki Beatrycze). 30 kwietnia to także dzień zrzeknięcia się tronu przez Julianę, która miała wtedy dokładnie 71 lat. Abdykacja w holenderskiej rodzinie królewskiej ma dość długie tradycje, ponieważ taką decyzję podjęła także babka Beatrycze - Wilhelmina. - Odpowiedzialność za nasz kraj musi leżeć w rękach młodego pokolenia - powiedziała królowa zapowiadając swoją abdykację.

Tron obejmie teraz najstarszy syn Beatrycze - Willem-Alexander. Będzie to pierwszy mężczyzna na holenderskim tronie od 123 lat, czyli od czasów Wilhelma III.

33 lata panowania

Królowa Beatrycze, a właściwie Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau założyła koronę królowej Niderlandów 30 kwietnia 1980 roku.

W czasie II wojny światowej wraz z rodziną przebywała na emigracji. Do kraju wróciła w 1945. Beatrycze studiowała socjologię, prawo i historię. W 1961 roku otrzymała tytuł doktora praw. Pięć lat później wyszła za mąż za niemieckiego dyplomatę, arystokratę - Clausa von Amsberga.

Autor: ktom//gak / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA | Emiel Ketelaar

Tagi:
Raporty: