Świat

W planach Putina na Osakę godzinna rozmowa z Trumpem

Świat


Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, spotkają się 28 czerwca w japońskiej Osace w kuluarach szczytu G20 - przekazał w środę doradca Kremla ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Putin spotka się tam też z premier Wielkiej Brytanii Theresą May.

Spotkanie z Trumpem, na którym najprawdopodobniej będą poruszone takie tematy, jak stosunki dwustronne, sytuacja na Ukrainie, w Syrii, Wenezueli i Iranie, potrwa około godziny - poinformował doradca Putina. Jak dodał, rozmowa zaplanowana jest na godz. 14 czasu miejscowego (7 w Polsce).

Seria spotkań Putina ze światowymi przywódcami

Wcześniej rozmowy przywódców USA i Rosji zapowiedział Biały Dom, jednak Waszyngton nie potwierdził jeszcze daty spotkania. Przedstawiciel Białego Domu poinformował, że Trump spotka się z Putinem i że oczekuje się, że przywódcy przedyskutują kwestie Iranu, Syrii i Ukrainy, a także problematykę kontroli zbrojeń.

Uszakow podał, że spotkanie z May odbędzie się wieczorem 28 czerwca i będzie poświęcone polepszeniu stosunków między dwoma krajami. Przedstawiciele strony brytyjskiej nie skomentowali tych doniesień.

Putin ma poza tym spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, przywódcą Korei Południowej Mun Dze Inem i prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.

Putin przeprowadzi także rozmowy z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem - przekazał Uszakow. Doradca Kremla poinformował również, że Turcja otrzyma rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 w lipcu. Sprawa ta jest źródłem napięć między Ankarą i Waszyngtonem.

Autor: adso / Źródło: PAP