TVN24 | Świat

Łukaszenka poleci do Putina. "Nie jest planowane podpisanie dwustronnych dokumentów"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że wizyta prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w Rosji odbędzie się 14 września. Jak wyjaśnił, "jest to wizyta robocza i w jej trakcie nie jest planowane podpisanie dwustronnych dokumentów".

Dmitrij Pieskow potwierdził w czwartek, że Alaksandr Łukaszenka złoży wizytę w Rosji 14 września i będzie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Pytany o to, czy przywódcy wystąpią na konferencji prasowej, odparł, że media "zostaną poinformowane o wynikach spotkania".

Na stronie Kremla podano, że Putin spotka się z Łukaszenką w Soczi. "Podczas rozmów planowane jest omówienie kluczowych kwestii dalszego rozwoju rosyjsko-białoruskich stosunków strategicznego partnerstwa i sojuszu" - przekazano w komunikacie. Poinformowano ponadto, że "szczególna uwaga będzie poświęcona realizacji dużych wspólnych projektów w dziedzinie handlu, gospodarki, energetyki, kultury i pomocy humanitarnej oraz perspektywom wspierania procesów integracyjnych w ramach Państwa Związkowego".

Wcześniej datę 14 września nieoficjalnie podawały rosyjskie agencje prasowe, powołując się na źródła dyplomatyczne. Wówczas Pieskow dementował te doniesienia, utrzymując, że "na razie za wcześnie jest mówić, że do wizyty Łukaszenki dojdzie właśnie w najbliższy poniedziałek".

Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka spotkali się w czerwcu w Moskwie kremlin.ru

Rozmowy Mińska z Kremlem

Pierwsze doniesienia o spotkaniu Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki pojawiły się 31 sierpnia. Wtedy Pieskow zapewniał, że prezydenci spotkają się "w ciągu najbliższych dwóch tygodni". Informowano również, że Łukaszenka przyjedzie do Moskwy.

W sierpniu Putin i Łukaszenka kilkakrotnie kontaktowali się telefonicznie, omawiając między innymi sytuację na Białorusi.

Łukaszenka opowiadał Putinowi o sytuacji wewnętrznej na Białorusi, mówił również - jak relacjonowała białoruska sekcja Radia Swoboda - o zagrożeniu ze strony NATO, które po Białorusi miałoby rzekomo "rozprzestrzenić się na Rosję".

Ze strony Kremla padały deklaracje wsparcia i gotowości "wspólnego reagowania na zagrożenia zewnętrzne". Rosja i Białoruś są członkami Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, powstałej po rozpadzie ZSRR.

Premier Rosji Michaił Miszustin odwiedził Alaksandra Łukaszenkę na początku września president.gov.by

Kontakty z opozycją "niemożliwe"

Wizyta Łukaszenki w Moskwie odbędzie się w czasie, gdy na Białorusi trwają protesty powyborcze. Rosja uznała za niemożliwe kontakty z opozycją białoruską, żądającą odejścia Łukaszenki. Zarzuciła też krajom zachodnim, że próbują ingerować w sprawy wewnętrzne Białorusi.

W Moskwie gościł w ostatnich dniach szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej, a w Mińsku premier Rosji Michaił Miszustin. Łukaszenka zapowiadał, że podczas rozmów z Putinem zamierza wyjaśnić ostatecznie drażliwe kwestie w relacjach między krajami.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: