Krematorium z Dachau na puzzlach dla dzieci od lat 8

Świat

US ArmyW niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau zamordowano co najmniej 41 tys. osób

Po ostrym proteście bawarskiej partii CSU, producent wycofał ze sprzedaży w internecie puzzle przedstawiające piec krematoryjny z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau - informuje w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Kontrowersyjna układanka, składająca się z 252 obrazków, znajdowała się w ofercie księgarni internetowej Amazon. Jak pisze niemiecka gazeta, puzzle powstały w oparciu o zdjęcie brytyjskiego fotografa Roberta Hardinga, a rozprowadzała ją firma Mediastorehouse. Przeznaczona była dla dzieci od lat ośmiu, a kosztowała prawie 25 dolarów.

"Ta gra to policzek" Przeciwko sprzedaży obrazkowej układanki zaprotestowała szefowa grupy posłów CSU w Bundestagu, Gerda Hasselfeldt. Były obóz koncentracyjny w Dachau pod Monachium znajduje się na terenie jej okręgu wyborczego. - Dla byłych więźniów obozu koncentracyjnego, którzy przeżyli to piekło, oraz dla rodzin ofiar, ta gra to policzek - napisała Hasselfeldt w liście do autora zdjęcia oraz do firmy Amazon. Odpowiadając na list, Harding wyraził ubolewanie z powodu wykorzystania zdjęcia jako motywu puzzli i zapewnił, że układanka zostanie wycofana ze sprzedaży. Puzzle z motywem pieca krematoryjnego rzeczywiście zniknęły z oferty Amazona - czytamy w "SZ".

Holokaust w celach komercyjnych

Członek stowarzyszenia byłych więźniów obozu Dachau, Max Mannheimer, powiedział "SZ", że jest oburzony wykorzystywaniem Holokaustu do celów handlowych. Jego zdaniem układanka jest "przejawem wrogości wobec ofiar". Jego organizacja wyraziła zadowolenie z wycofania puzzli ze sprzedaży. Obóz koncentracyjny Dachau powstał w marcu 1933 roku, niespełna dwa miesiące po dojściu do władzy Adolfa Hitlera. Do kwietnia 1945 roku, kiedy to obóz wyzwolili amerykańscy żołnierze, więziono w nim ponad 200 tys. osób, między innymi polskich księży. Co najmniej 41,5 tys. więźniów zostało zamordowanych. W KL Dachau szkolono także personel dla innych niemieckich obozów, w tym dla obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Autor: //gak/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Army