"Planując ataki i zabójstwa najważniejszych polityków w państwie, sporządzili listę nazwisk do egzekucji"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
Reuters

Ośmiu etnicznych Albańczyków oskarżonych o przygotowywanie zamachów na życie prezydenta i premiera Kosowa oraz próbę zabójstwa innego, byłego kosowskiego polityka w 2017 roku, zostało w środę skazanych na kary więzienia przez sąd w Prisztinie.

Skazani należeli do organizacji "Oko Ludu", którą władze Kosowa określają jako "terrorystyczną". - W marcu 2017 roku podjęli decyzję o rozpoczęciu bezprawnych działań zmierzających do poważnego zdestabilizowania, a nawet zniszczenia politycznych, gospodarczych, konstytucyjnych oraz społecznych struktur Republiki Kosowa - stwierdziła w środę sędzia Naime Krasniqi-Jashanica ogłaszając wyrok wobec oskarżonych. Mężczyźni zostali skazani na kary od dwóch do 12 lat pozbawienia wolności.

Lista nazwisk do egzekucji

Jednym ze skazanych jest Murat Jashari, brat byłego dowódcy Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK). 13 marca 2017 Jashari przeprowadził nieudany zamach na Azema Vllasia z Socjaldemokratycznej Partii Kosowa. Polityk został trafiony kulą w ramię w pobliżu swojego domu w Prisztinie. 

Sprawca w toku śledztwa wyjaśnił, że motywem jego działania była zemsta za działalność Vllasiego w latach 80. XX wieku. W 1981 polityk wystąpił przeciwko protestom ludności albańskiej w Kosowie. W latach 1984-1986 był członkiem Komitetu Centralnego Związku Komunistów Jugosławii. 

Prezydent Kosowa Hashim Thaci
Wikipedia - Creative Commons Attribution 3.0 | Karl Moerk

Vllasi był pierwszą ofiarą z listy potencjalnych celów organizacji "Oko Ludu" - dowodziła prokuratura. Mieli się na niej znaleźć także prezydent Kosowa Hashim Thaci oraz ówczesny premier kraju Isa Mustafa. Według sądu skazani na swojej "czarnej liście" umieścili także przywódców religijnych, biznesmenów i dziennikarzy, których zamierzali zamordować. 

- Planując ataki i zabójstwa najważniejszych polityków w państwie, sporządzili listę nazwisk do egzekucji - powiedziała sędzia Krasniqi-Jashanica. 

Obrona zapowiada apelację

Prawnicy skazanych poinformowali, że ich klienci planują odwołać się od wyroku. - Sądy w Kosowie miały okazję wykazać, że kosowski system sądownictwa jest bezstronny. Potwierdzono jednak coś przeciwnego. Na pewno odwołamy się od tego wyroku i zobaczymy, co się stanie - powiedział jeden z adwokatów. 

Planując ataki i zabójstwa najważniejszych polityków w państwie sporządzili listę nazwisk do egzekucji.

Niepodległe Kosowo

W 1998 roku wybuchła wojna w Kosowie między albańskimi partyzantami i serbskimi siłami bezpieczeństwa. Serbia utraciła kontrolę nad swą prowincją po trwających 11 tygodni bombardowaniach NATO w 1999 roku. W wojnie straciło życie 13 tysięcy ludzi - ok. 11 tysięcy kosowskich Albańczyków i dwa tysiące Serbów.

Kosowo, gdzie ponad 90 procent ludności stanowią Albańczycy, oddzieliło się od Serbii w 2008 roku, a jego niepodległość uznało ponad 110 krajów, w tym USA, 23 kraje Unii Europejskiej (wśród nich Polska), lecz nie Serbia, Rosja i Chiny.

Źródło: Reuters

momo/adso