TVN24 | Świat

Pierwsza od wybuchu pandemii uroczysta zmiana warty w Windsorze

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Na zamku w Windsorze odbyła się po raz pierwszy od wybuchu pandemii COVID-19 uroczysta zmiana warty. Wkrótce ceremonia ma zostać wznowiona także przed Pałacem Buckingham w Londynie.

Przed zamkiem w Windsorze zgromadziły się setki turystów, by obserwować, jak żołnierze z 1. Batalionu Gwardii Grenadierów - w słynnych czerwonych mundurach i czapkach z niedźwiedziej skóry - przemaszerowali w palącym słońcu na dziedziniec zamkowy, gdzie odbyła się ceremonia.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Zmiana warty w Windsorze i przed Pałacem Buckingham

W marcu 2020 roku uroczyste zmiany warty, zarówno w Windsorze, jak i przed Pałacem Buckingham, zostały zawieszone, aby uniknąć zgromadzeń publicznych i pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Żołnierze nadal strzegli obu rezydencji królewskich, ale nie odbywały się żadne uroczyste ceremonie zmiany warty.

Ponadto przez ten czas żołnierze ze wszystkich jednostek gwardii królewskiej byli zaangażowani w walkę z epidemią, pomagając w przeprowadzaniu testów na obecność koronawirusa i organizując punkty szczepień.

W zeszłym, jak i w tym roku gwardziści przeprowadzili też na dziedzińcu zamku w Windsorze miniparadę z okazji urodzin królowej Elżbiety II oraz odegrali kluczową rolę w pogrzebie jej męża księcia Filipa w kwietniu tego roku.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP