Nie wszyscy w USA przyjęliby szczepionkę na koronawirusa. Wynik ankiety "wywołuje niepokój"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP, BBC

W USA od wielu lat istnieje problem ze szczepionkami - ocenił komisarz Agencji Żywności i Leków Stephen Hahn. W ten sposób odniósł się do wyników ankiety, z której wynika, że około 25 procent Amerykanów nie przyjęłoby bezpłatnej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Hahn nie potwierdził też prognoz prezydenta Donalda Trumpa, że szczepionka zostanie wyprodukowana jeszcze w tym roku.

Występując przed kamerami sieci telewizyjnej ABC News w niedzielnym programie "This Week" Stephen Hahn komentowal wyniki ankiety przeprowadzonej wśród dorosłych Amerykanów na zlecenie stacji ABC News i dziennika "Washington Post". Wynika z niej, że jedna czwarta dorosłego społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych "zdecydowanie" lub "prawdopodobnie" nie przyjmie szczepionki na SARS-CoV-2. Z badań wynika, że 27 procent respondentów obawia się szczepionki. Połowa z nich nie ufa szczepionce, a 23 procent twierdzi, że nie uważa jej za konieczną.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Pytany o te wyniki Hahn przyznał, że byłaby to "duża, wywołująca niepokój liczba". Jak dodał, "w Stanach Zjednoczonych od wielu lat istnieje problem ze szczepionkami".

Część społeczeństwa w USA ze sceptycyzmem odnosi się nawet do szczepionek na takie choroby, jak odra. Inni nie dowierzają sprzecznym sygnałom płynącym z Białego Domu. Twierdzą, że szczepionka może być bardziej ryzykowna niż sama choroba, a szybkość, z jaką się dąży do jej odkrycia i produkcji, rodzi niebezpieczeństwo.

Hahn starał się zapewnić, że Agencja Żywności i Leków (FDA) dysponuje "niesamowitą wiedzą naukową". Jak dodał, "przeprowadza badania, aby ocenić bezpieczeństwo i skuteczność wyselekcjonowanej szczepionki".

- Chcę zapewnić o tym Amerykanów i wzbudzić zaufanie, że nad tym pracujemy – przekonywał komisarz agencji.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

FDA wydała wytyczne

Hahn wyjaśnił, że "szczepionka jest opracowywana z bezprecedensową szybkością". Powstrzymał się natomiast od potwierdzenia sobotnich prognoz prezydenta Donalda Trumpa, że można ją przygotować jeszcze przed końcem roku. Komisarz odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, kiedy będzie dostępna.

- W minionym tygodniu wydaliśmy wytyczne w sprawie opracowywania szczepionek. Chcemy, aby było jasne, że naszą solenną obietnicą dla narodu amerykańskiego jest podjęcie decyzji na podstawie danych i badań naukowych dotyczących szczepionki w zakresie jej bezpieczeństwa i skuteczność – przekonywał komisarz FDA.

CZYTAJ: Fauci: Chcemy mieć 100 milionów szczepionek do końca roku. Produkcja przed potwierdzeniem skuteczności

"Opracowanie szczepionki zwykle zajmuje lata, jeśli nie dekady, ale naukowcy na całym świecie starają się przyspieszyć działania w tym kierunku. Obecnie realizowanych jest około 120 programów szczepień. Uniwersytet Oksfordzki i Imperial College London rozpoczęły już testowanie na ludziach. Urzędnicy służby zdrowia w USA wyrazili jednak ostrożny optymizm, że szczepionka zostanie wyprodukowana do końca 2020 roku lub na początku przyszłego roku" - podała BBC.

Brytyjski nadawca cytuje dyrektora amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Anthony'ego Fauciego, który prognozował, że "bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19 powinno być znane wczesną zimą".

Według ostatnich danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa Stany Zjednoczone pozostają najbardziej dotkniętym przez pandemię COVID-19 krajem na świecie, z niemal trzema milionami zdiagnozowanych przypadków. Z powodu pandemii zmarło ponad 132 tysiące osób.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP, BBC