Izolacja wyludniła Paryż. Prezydent Słowenii solidaryzuje się z Polakami

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ads,mart,
pp//now
Źródło:
PAP, Reuters

Od początku pandemii w grudniu zeszłego roku zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono na całym świecie u ponad 2,5 miliona osób, a ponad 175 tysięcy chorych na COVID-19 zmarło. Prezydent Słowenii Borut Pahor zamieścił w mediach społecznościowych nagrany w języku polskim film, w którym wyraża solidarność z Polakami w walce z pandemią. Według szacunków jedna czwarta mieszkańców Paryża opuściła stolicę, gdy ogłoszono izolację sanitarną. We Włoszech w ciągu ostatniej doby odnotowano rekordową liczbę ozdrowieńców. Jak świat walczy z koronawirusem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:54

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w środę. Spokojnego wieczoru i dobranoc.

 • 22:50

  Białoruś: U Dzmitryja Mialeszki, zawodnika prezydenckiej drużyny hokejowej Alaksandra Łukaszenki, zdiagnozowano koronawirusa. Rzeczniczka prezydenta Białorusi Natalja Ejsmant oświadczyła, że Łukaszenka nie będzie się poddawać samoizolacji, ponieważ nie miał kontaktu ze sportowcem w ostatnim czasie.

  "Prezydent nie podda się samoizolacji, pracy zdalnej czy czemuś tam jeszcze." rzeczniczka prezydenta Łukaszenki Natalja Ejsmant

  Mialeszka zachorował na zapalenie płuc mniej więcej tydzień po finale amatorskiego turnieju hokejowego, który odbył się 11 kwietnia.

 • 22:42

  Belgia: Herman Goossens, profesor mikrobiologii na Uniwersytecie w Antwerpii, uważa, że prawdopodobieństwo drugiej fali pandemii COVID-19 we wrześniu lub październiku jest bardzo duże. - Nadchodzące miesiące będą trudne - powiedział w telewizji VRT.

  Naukowiec nie spodziewa się jednak, że środki wprowadzone w związku z walką z pandemią będą w przypadku drugiej fali tak surowe, jak teraz. - Aby uniknąć tego scenariusza, będziemy musieli opracować strategie inteligentnego wyjścia (z pandemii - red.), aby utrzymać krzywą infekcji na wystarczająco niskim poziomie - zaznaczył.

 • 22:25

  Czechy: W Dniu Pamięci o Zagładzie zamiast na placach i w synagogach, jak w poprzednich latach, imiona i nazwiska ofiar Holokaustu czytano w internecie. Akcja zorganizowana przez Instytut Inicjatywy Terezińskiej (ITI) trwała cztery godziny.

  Dzień Pamięci o Zagładzie organizowany jest w czeskich miastach od 2006 roku. W ramach obchodów czytane są nazwiska osób, które zginęły w Holokauście. W 2020 roku planowano, że ich imiona zabrzmią aż w 28 miastach.

 • 22:14

  Grecja: Ośrodek dla osób ubiegających się o azyl w Kranidi na Półwyspie Peloponeskim został objęty kwarantanną po tym, gdy stwierdzono tam 150 zakażeń koronawirusem - poinformowały greckie władze.

  To już trzeci ośrodek dla migrantów w Grecji, w którym wykryto koronawirusa. Jak przypomina agencja AFP, władze kraju od kilku tygodni izolują przepełnione ośrodki dla uchodźców.

  Obecnie w Grecji przebywa ponad 100 tysięcy osób ubiegających się o azyl.

 • 22:10

  Francja: Prezydent Emmanuel Macron i papież Franciszek rozmawiali telefonicznie o kryzysie koronawirusowym oraz redukcji długów krajów Afryki. Macron zaprosił papieża do złożenia wizyty we Francji.

  Jak informuje Pałac Elizejski, tematem 45-minutowej rozmowy papieża i prezydenta Francji była przede wszystkim kwestia międzynarodowej solidarności. Papież "z zadowoleniem przyjął konstruktywne inicjatywy", podjęte przez Francję na szczeblu międzynarodowym od początku kryzysu zdrowotnego.

  Franciszek wyraził swoje wsparcie dla Francji i zapewnił, że modli się za nią w czasie epidemii, która zabiła w tym kraju ponad 20 tysięcy osób.

 • 21:58

  Irlandia: Do końca sierpnia nie mogą się odbywać w kraju zgromadzenia publiczne, liczące więcej niż 5 tys. osób - poinformował rząd tego kraju. Z powodu koronawirusa w Irlandii zmarły w ciągu ostatniej doby kolejne 44 osoby.

  Rząd przekazał, że "zalecił władzom lokalnym, aby poinformowały organizatorów wymagających licencji imprez z publicznością przekraczającą 5 tys. osób, że nie będą one rozpatrywane w okresie do końca sierpnia". To oznacza, że żadne duże wydarzenie sportowe czy muzyczne z udziałem publiczności nie odbędzie się tego lata w Irlandii.

 • 21:48

  Włochy: Do 142 wzrosła liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem. W ciągu doby zanotowano cztery następne zgony.

  Federacja Izb Lekarskich poinformowała we wtorek o śmierci 75-letniego lekarza, który był hospitalizowany w Bolonii. Urodzony w Peru doktor Manuel Efraim Perez był prezesem stowarzyszenia wolontariatu w Modenie.

  W całych Włoszech zakażonych jest już ponad 17 tys. pracowników służby zdrowia.

 • 21:41

  Hiszpania: Wspólnoty autonomiczne porozumiały się z rządem w sprawie uruchomienia w lipcu dodatkowych zajęć dla uczniów, którzy będą czuli się niewystarczająco przygotowani do kolejnego roku szkolnego w wyniku obostrzeń wprowadzonych z powodu epidemii COVID-19.

  Jak poinformował dziennik "El Mundo", wakacyjne lekcje mają być nieobowiązkowe, a szkoły otworzą podczas wakacji swoje sale, jeśli rząd przekaże im wcześniej środki na wynagrodzenia dla nauczycieli.

 • 21:23

  Francja: Szacuje się, że jedna czwarta mieszkańców Paryża opuściła stolicę, gdy ogłoszono izolację sanitarną. Masa śmieci wyrzucanych w mieście w czasie epidemii zmniejszyła się o jedną trzecią. Paryż zużywa też o wiele mniej elektryczności.

 • 21:16

  Holandia: Premier Mark Rutte ogłosił, że z powodu pandemii COVID-19 nie jest dozwolone organizowanie żadnych meczów zawodowych lig piłkarskich w kraju, nawet przy pustych trybunach, do 1 września bieżącego roku. W praktyce oznacza to przedwczesne zakończenie sezonu.

  Wcześniej tego typu zakaz obowiązywał do 1 czerwca, a według mediów tamtejsza federacja piłkarska miała nadzieję na wznowienie rozgrywek 19 czerwca. Ogłoszona we wtorek przez szefa rządu decyzja przekreśla jednak te plany.

 • 21:11

  Unia Europejska: Deputowani do Parlamentu Europejskiego z komisji transportu i turystyki wezwali Komisję Europejską do opracowania planu działania, by pomóc sektorowi turystycznemu UE w przezwyciężeniu kryzysu.

  W debacie z komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierry Bretonem eurodeputowani podkreślali, że sektor turystyczny potrzebuje wsparcia w związku z kryzysem koronawirusowym poprzez konkretne środki, finansowanie, lepszą koordynację na poziomie UE i ukierunkowany plan działania.

 • 20:52

  Wielka Brytania: Wyjątkowo skromnie obchodzone były przypadające we wtorek 94. urodziny brytyjskiej królowej Elżbiety II. Z powodu epidemii COVID-19 publiczne uroczystości ograniczyły się do zamieszczenia w mediach społecznościowych okolicznościowych zdjęć i nagrań wideo.

 • 20:42

  Białoruś: W ciągu doby liczba zarejestrowanych infekcji COVID-19 wzrosła o 459. Zmarły cztery osoby. Ogólna liczba zainfekowanych od początku epidemii to 6723.

 • 20:35

  Słowenia: Prezydent Borut Pahor przesłał za pośrednictwem Twittera wiadomość wideo polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz wszystkim Polakom, wyrażając solidarność w walce z pandemią COVID-19.

  Pahor swoje przesłanie nagrał w języku polskim:

 • 20:29

  Węgry: Obowiązek noszenia maseczek w sklepach, na targowiskach i w taksówkach będzie obowiązywał od poniedziałku w Budapeszcie – poinformował burmistrz węgierskiej stolicy Gergely Karacsony.

  Karacsony przypomniał przy tym, że już wcześniej podjęto decyzję o tym, że od poniedziałku będzie można podróżować w środkach komunikacji publicznej w Budapeszcie tylko w maseczce lub z twarzą przesłoniętą chustką czy szalem.

 • 20:00

  Ukraina: kobieta przebiegła maraton (42,2 km) wokół domu pod Kijowem, by zebrać milion hrywien (ok. 155 tys. zł) na zakup sprzętu medycznego i kombinezonów ochronnych dla lekarzy. Jak napisała, był to jej "najdziwniejszy" start.

  Tatiana Hryniowa rozpoczęła bieg po 9 rano. Przebiegnięcie trasy zajęło jej ok. czterech godzin, a długość jednego okrążenia wynosiła 80 m. Bieg transmitowano na żywo na YouTube.

  Dotychczas w ramach akcji zebrano ok. 270 tys. hrywien. Pieniądze ze składki organizatorzy zamierzają przeznaczyć na zakup czterech automatycznych analizatorów hematologicznych oraz 3 tys. ochronnych maseczek i kombinezonów dla pracowników medycznych.

 • 19:36

  Francja: w ciągu doby na COVID-19 zmarło 531 osób – przekazał francuski resort zdrowia. Łącznie w kraju tym zmarło już blisko 21 tysięcy ludzi.

 • 18:31

  Włochy: w ciągu ostatniej doby zanotowano śmierć 534 następnych osób zakażonych koronawirusem, co oznacza ponowny wzrost zgonów. Łączny bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 24648. Dane przedstawiła Obrona Cywilna.

  Od wybuchu epidemii przed dwoma miesiącami potwierdzono prawie 184 tys. przypadków infekcji. Wyleczonych zostało 51,6 tys. chorych. Padł rekord dobowego wzrostu - liczba ozdrowieńców zwiększyła się o 2723.

 • 18:17

  Gruzja: rząd zdecydował o przedłużeniu do 22 maja na terenie całego kraju stanu wyjątkowego z powodu pandemii COVID-19 - poinformował rzecznik gruzińskiego premiera Irakli Czikowani.

  - Analizy wskazują, że w ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni osiągniemy szczyt epidemii, więc postanowiono przedłużyć stan wyjątkowy do 22 maja"- oświadczył Czikowani. Dodał, że ograniczenia w ruchu prywatnych samochodów pozostaną utrzymane przynajmniej do najbliższego poniedziałku, bowiem tego dnia ma rozpocząć się stopniowe znoszenie ograniczeń, mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 • 17:49

  Szwecja: w Sztokholmie szczyt nowych zakażeń koronawirusem minął prawdopodobnie w połowie kwietnia - wynika z prognozy szwedzkich naukowców.

  Jak powiedział zastępca głównego epidemiologa kraju Anders Wallensten, z modelu naukowców wynika, że "1 maja jedna trzecia mieszkańców stolicy Szwecji (ok. 600 tys.) będzie zainfekowana COVID-19". W zdecydowanej większości koronawirus nie wywołał lub nie wywoła u nich choroby.

 • 17:26

  Wielka Brytania: o 823 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych COVID-19, co oznacza, że łącznie od początku pandemii zmarło w tym kraju już 17 337 - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia.

  Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek. To wyraźnie więcej niż w poprzednich dwóch dniach, a zwłaszcza w poniedziałek, gdy po raz pierwszy od dwóch tygodni dobowa liczba zgonów spadła poniżej 500.

 • 16:53

  Turcja: pandemia COVID-19 „spłaszcza się” a kraj zamierza wrócić do normalnego życia po zakończeniu ramadanu pod koniec maja - oświadczył turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

  - Ta pandemia stała się największym kryzysem od czasu drugiej wojny światowej ze względu na jej konsekwencje gospodarcze - powiedział Erdogan na spotkaniu wideokonferencyjnym z przedstawicielami jego partii AK.

  W ramach zaostrzenia ograniczeń w Turcji Erdogan w poniedziałek ogłosił, że w czwartek w 31 miastach zostanie wprowadzona czterodniowa kwarantanna. Decyzja ma związek z początkiem ramadanu, świętego dla muzułmanów miesiąca postu, który rozpoczyna się w piątek. Z kolei na czwartek przypada w Turcji państwowe święto, upamiętniające 100. rocznicę zebrania się jej republikańskiego parlamentu.

  W Turcji odnotowano do tej pory 90 980 przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza, że kraj ten ma największą liczbę infekcji poza Europą i USA. Zmarło 2140 osób.

 • 16:35

  Meksyk: prezydent Andres Manuel Lopez Obrador zaapelował do gangów narkotykowych, żeby zamiast rozdawać żywność potrzebującym, położyły kres przemocy - poinformowała agencja Reutera.

  Jak podała agencja Reutera, w ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o członkach kilku meksykańskich karteli, którzy przekazują potrzebującym paczki pomocowe. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia uzbrojonych członków karteli Jalisco Nueva Generacion i Los Durango rozdających paczki, w których znajdowały się m.in. papier toaletowy i szampon.

  Widziano także m.in. córkę Joaquina "El Chapo" Guzmana, Alejandrinę Gisselle Guzman, przekazującą pudełko z logo swojej firmy odzieżowej "El Chapo 701". W przygotowanych przez nią paczkach znaleźć można było podstawowe produkty, w tym olej, ryż i cukier.

  W Meksyku potwierdzono ponad 8,7 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. W wyniku COVID-19 zmarło w tym kraju 712 osób.

 • 15:54

  Holandia: na COVID-19 zmarło kolejnych 165 osób - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła już w tym kraju 3916 ofiar śmiertelnych. Nie wszystkie zgony miały miejsce w ostatnich 24 godzinach. Niektórzy pacjenci są zgłaszani później i z tego powodu liczby są często uzupełniane danymi z poprzednich dni.

  Od początku pandemii COVID-19 w Holandii stwierdzono 34 134 przypadków infekcji. Rzeczywista liczba zakażeń jest wyższa - jak podaje instytut - ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom.

 • 15:29

  Stany Zjednoczone: z powodu pandemii COVID-19 nie odbędzie się prawie połowa zaplanowanych na 2020 rok imprez - podała amerykańska agencja marketingu sportowego Two Circles. Jak wyliczyli jej pracownicy, środowisko sportowe straci na tym 61,6 miliarda dolarów.

  W połowie marca wstrzymano już rywalizację sportową niemal na całym świecie i we wszystkich dyscyplinach. Stan zawieszenia trwa, a kolejne imprezy są przekładane lub odwoływane. Choć nie wiadomo jeszcze, kiedy wznowione zostaną zmagania w większości przypadków, to agencja Two Circles uznała, że nastąpi to już w niedalekiej przyszłości i obliczyła, że w tym roku odbędzie się 53 procent z zaplanowanych wydarzeń.

  Pod uwagę brano imprezy biletowane na co najmniej 5 000 widzów w sportach uznawanych za profesjonalne. Uznano, że zaplanowanych było łącznie 48 803 imprezy, a przeprowadzonych zostanie 26 424.

 • 15:05

  Ukraina: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu 207 osób szerzących nieprawdziwe informacje na temat pandemii COVID-19 od początku obowiązywania w kraju ograniczeń związanych z rozszerzaniem się wirusa.

  Połowa ujawnionych osób została już pociągnięta do odpowiedzialności administracyjnej za rozpowszechnianie pogłosek, które mogą spowodować panikę albo naruszenie porządku publicznego - dodano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej SBU.

  Według służby 10 "agitatorów" działało na zlecenie strony rosyjskiej. Wobec nich wszczęto sprawy karne.

 • 14:46

  W szpitalu w amerykańskim stanie Michigan zmarła pięciolatka, która była zakażona koronawiurusem. Jej rodzice - policjantka i strażak - walczą z pandemią na pierwszej linii frontu. - To może się przydarzyć każdej rodzinie - ostrzegł ojciec dziewczynki.

 • 14:43

  Litwa: W Wilnie kobieta zakażona koronawirusem urodziła we wtorek dziecko. Minister zdrowia Aurelijus Veryga poinformował, że stan zdrowia matki i noworodka jest dobry.

  Matka i dziecko przebywają w osobnych salach. Test na obecność koronawirusa u dziecka zostanie wykonany po upływie doby od porodu.

  Na Litwie wszystkie kobiety w ciąży są badane na obecność COVID-19.

  Litewski resort zdrowia poinformował we wtorek, że w kraju ogólna liczna zakażeń koronawirusem wynosi 1350, zmarło dotychczas 38 osób.

 • 14:14

  Holandia: 729 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 34 134. Zmarło 165 kolejnych osób, łącznie 3916.

 • 13:59

  Belgia: 973 nowe infekcje koronawirusem. Od początku pandemii na COVID-19 zachorowało tam blisko 41 tysięcy osób.

  W poniedziałek belgijskie centrum kryzysowe poinformowało o kolejnych 170 osobach, które zmarły po zachorowaniu na COVID-19. Jak dotąd po infekcji koronawirusem śmierć poniosło 5998 osób. Nieco ponad połowa wszystkich zgonów miała miejsce w domach opieki dla osób starszych.

 • 13:54

  Włochy: Istnieje ryzyko, że mafie mogą przeniknąć do procesu wznawiania aktywności gospodarczej we Włoszech po fazie jej zamknięcia z powodu pandemii - taką hipotezę przedstawiła we wtorek szefowa MSW Luciana Lamorgese.

 • 13:34

  Austria: 15 maja rząd zezwoli na otwarcie restauracji, będzie też można odprawiać nabożeństwa religijne.

 • 13:33

  Hiszpania: Władze Pampeluny zawiesiły coroczne uroczystości związane z lipcową fiestą ku czci świętego Fermina (Sanfermines) z powodu epidemii koronawirusa. Niewykluczone jednak, że obchody odbędą się w innym terminie.

  - Zdrowie jest na pierwszym miejscu - powiedziała cytowana przez EFE pełniąca obowiązki burmistrza miasta Ana Elizalde, uzasadniając podjętą decyzję.

  Jak zaznaczyła, uroczystości na cześć patrona miasta - znane na całym świecie dzięki urządzanym podczas Sanfermines gonitwom byków przez ulice Pampeluny - być może odbędą się kilka miesięcy później.

 • 13:31

  Japonia: U jednego z członków załogi włoskiego wycieczkowca Costa Atlantica naprawianego obecnie w Japonii wykryto zakażenie koronawirusem, a u 20 innych wystąpiła gorączka – podała we wtorek japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na innego członka personelu.

  Wycieczkowiec jest zacumowany w mieście Nagasaki na południowym zachodzie Japonii. Na pokładzie nie ma pasażerów – przekazało Kyodo.

  Spośród 623 członków załogi 56 miało bliskie kontakty z osobą, u której wykryto zakażenie. Rozpoczęły się badania tych 56 osób, a u trzech z nich testy dały już wyniki ujemne – podała japońska agencja, powołując się na władze prefektury Nagasaki i armatora statku.

 • 13:30

  Do ponad 2,5 mln zwiększyła się liczba wszystkich zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2, jakie zarejestrowano od wybuchu pandemii w grudniu 2019 r. – wynika z najnowszych danych WHO. Liczba zgonów przekroczyła 170 tys., ale odnotowano też ponad 655 tys. wyzdrowień.

 • 13:29

  Liban: Po raz pierwszy od początku epidemii w kraju w ciągu ostatniej doby nie wykryto żadnego nowego zakażenia koronawirusem. Łącznie wykryto tam 677 przypadków infekcji, a zmarło 21 osób zakażonych.

 • 13:28

  Iran: W ostatniej dobie zmarły 88 osoby zakażone koronawirusem. Łącznie w kraju zmarło 5297 osób zakażonych i wykryto 84802 przypadków infekcji.

 • 13:03

  W Korei Południowej zgłoszono we wtorek dziewięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym pięć z zagranicy i cztery lokalne. To trzeci dzień z rzędu, gdy liczba infekcji utrzymuje się poniżej 15 – poinformowała agencja prasowa Yonhap.

  Łączna liczba przypadków wykrytych w Korei Południowej wzrosła do 10 683, z czego 237 osób zmarło. Oznacza to odsetek zgonów na poziomie 2,22 proc., przy czym wśród osób powyżej 80. roku życia wynosi on 23,4 proc.

  Obawy wywołuje rosnąca liczba pacjentów, u których wirusa wykryto ponownie po pełnym wyzdrowieniu. Do wtorku zdiagnozowano 192 takie przypadki.

 • 12:58

  Słowenia: Do poniedziałku liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o dziewięć, do 1344, a liczba zgonów pozostała na niezmienionym poziomie i wynosi 77 - poinformowały we wtorek władze. Z COVID-19 wyleczona została 106-letnia pacjentka.

  Wyleczona kobieta przebywała w domu seniora w miejscowości Metlika na południowym wschodzie kraju - poinformowała STA w poniedziałek. W domu tym zmarła jedna z ofiar pandemii w kraju.

 • 12:49

  Szwajcaria: Liczba osób, które zmarły po zakażeniu koronawirusem wzrosła do 1187. Łącznie wykryto 28063 przypadki zakażenia.

 • 12:46

  Ukraina: W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa podjęto decyzję o zamknięciu wjazdu i wyjazdu z kilku miejscowości. Władze Iwano-Frankiwska informują o przepełnionych szpitalach, a w obwodzie odeskim na południu kraju zamknięto szpital na kwarantannę.

  Od wtorku zamknięty jest między innymi wjazd i wyjazd z liczącego ok. 8 tys. mieszkańców miasta Poczajów w obwodzie tarnopolskim. W miasteczku znajduje się Ławra Poczajowska, gdzie nocą z soboty na niedzielę, mimo obowiązujących w kraju ograniczeń, zgromadziło się na liturgii paschalnej ok. 300 osób, które nie zachowywały między sobą odpowiedniego odstępu, a część z nich nie miała na sobie maseczek ochronnych.

 • 12:41

  Szwedzki "Aftonbladet" informuje, że zniecierpliwione obostrzeniami w swoich krajach kobiety przyjeżdżają do Szwecji, aby skorzystać z otwartych salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W pogoni za luksusem przeszkodą nie są dla nich nawet drogie bilety lotnicze.

 • 12:28

  Singapur: Władze postanowiły przedłużyć obostrzenia wprowadzone na czas epidemii o kolejne cztery tygodnie.

 • 12:06

  Malezja: 57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 5482. To piąty dzień z rzędu, kiedy liczba nowych przypadków jest dwucyfrowa; wcześniej było ich ponad 100 dziennie. W ostatniej dobie zmarły też trzy kolejne osoby zakażone, łącznie 92.

 • 12:01

  Węgry: Proboszcz ze wsi Eloeallas w komitacie (województwie) Fejer w środkowej części Węgier rozpoczął odprawianie "mszy samochodowych". O swej inicjatywie opowiedział we wtorek w Radiu Kossuth.

  Proboszcz Miklos Mihalyi oświadczył, że pierwszą mszę dla siedzących w samochodach wiernych odprawił w Niedzielę Wielkanocną.

  Jak wyjaśnił, nie chciał, by pandemia rozbiła niewielką, liczącą 50 osób wspólnotę parafian chodzących do kościoła, a przy tym zależało mu na przestrzeganiu zaleceń ograniczających możliwość gromadzenia się.

  Mihalyi powiedział, że na pomysł odprawiania takich mszy wpadł, wspominając wieczorne kino samochodowe nad jeziorem Velence, które organizowano latem w czasach jego dzieciństwa.

  Na 5 minut przed rozpoczęciem mszy samochody ustawiają się przed wyniesionym przy wejściu do kościoła ołtarzem. Wiernym wolno otworzyć szybę tylko z jednej strony, żeby "nawet przypadkiem nie przeniósł wirusa jakiś powiew", zaś komunia "jest przyjmowana tylko duchowo".

  Kierowcy są jednocześnie ministrantami i w odpowiednich momentach mszy zamiast dzwonienia włączają klaksony.

 • 11:24

  Hiszpania: 430 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby. Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła w tym kraju do 21 282 – poinformowało we wtorek hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

  W czasie ostatnich 24 godzin odnotowano 3968 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Od początku pandemii zakażonych zostało 204 178 osób.

 • 11:23

  34-letnia Polka pracująca w szpitalu w Northampton w środowej Anglii zmarła z powodu koronawirusa - podały brytyjskie media, powołując się na oświadczenie władz placówki.

 • 11:16

  Chiny rozmawiają z niektórymi innymi krajami na temat stworzenia szybkich procedur, umożliwiających podróże w sprawach biznesowych i technicznych, by zapewnić płynne funkcjonowanie łańcuchów dostaw – oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.

  W marcu chińskie władze zawiesiły do odwołania możliwość wjazdu do Chin kontynentalnych dla większości obcokrajowców. Decyzję uzasadniono koniecznością ochrony przed zakażeniami.

  Chiny doszły już do wstępnego porozumienia w sprawie procedur dotyczących ważnych podróży biznesowych i technicznych z Koreą Południową – powiedział rzecznik MSZ na rutynowym briefingu w Pekinie. Dodał, że rozmowy toczą się również z władzami Singapuru.

 • 11:01

  Indonezja: 375 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 7135. Zmarło 26 kolejnych zakażonych osób, łącznie 616.

 • 10:55

  Dania: Władze zapowiedziały we wtorek, że zakaz zgromadzeń większych niż 500 osób zostanie utrzymany co najmniej do 1 września. Zdementowały przy tym doniesienia, że od 10 maja przepisy dotyczące zgromadzeń zostaną poluzowane. Obecnie w kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń większych niż dziesięcioosobowe.

 • 10:54

  Włochy: Premier Giuseppe Conte zapowiedział we wtorek, że w bieżącym tygodniu rząd przedstawi program przejścia do drugiej fazy walki z epidemią i łagodzenia restrykcji. Zastrzegł, że nie można osłabiać ostrożności, by zadowolić opinię publiczną, firmy czy regiony.

 • 10:17

  Filipiny: Zmarło 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, wykryto 140 nowe przypadki zakażenia. Łącznie zmarło 437 osób, wykryto 6599 zakażeń. 654 pacjentów wyzdrowiało.

 • 10:07

  Polska: 144 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło pięć kolejnych osób. Łącznie 9737 przypadków i 385 zgonów.

 • 9:57

  Węgry: 23 zakażenia koronawirusem wykryto wśród mieszkańców schroniska dla bezdomnych w Budapeszcie, prowadzonym przez Czerwony Krzyż – poinformował we wtorek portal hvg.hu.

  Dziewięcioro zakażonych przetransportowano w niedzielę do szpitala, zaś pozostałe 14 osób odizolowano w jednym skrzydle schroniska, które znajduje się w XIII dzielnicy.

  U nikogo z personelu nie stwierdzono zakażenia.

 • 9:56

  Białoruś: W wielu szkołach w poniedziałek na zajęciach było niewielu uczniów. Według portalu Nasza Niwa w pierwszym dniu po feriach wiosennych w szkołach panował "kompletny chaos". Władze nie zamknęły placówek, ale dały rodzicom możliwość pozostawienia dzieci w domu.

  W związku z epidemią COVID-19 władze pozwoliły rodzicom decydować o tym, czy dzieci pójdą na zajęcia. - Tak jak przewidywaliśmy, 30-40 proc. uczniów przyszło na zajęcia do szkół. Na wsiach, gdzie sytuacja epidemiczna jest spokojna, ten odsetek jest jeszcze wyższy– powiedziała w poniedziałek wieczorem rzeczniczka ministerstwa zdrowia.

 • 9:49

  Rosja: 5642 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby, łącznie 52763 przypadki. Zmarło 51 kolejnych osób zakażonych, łącznie 456.

 • 9:30

  Singapur: 1111 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 9125.

 • 9:15

  Ukraina: Minionej doby potwierdzono 415 zakażeń koronawirusem, a 10 osób chorych na COVID-19 zmarło - podał we wtorek ukraiński resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 6125, a zgonów do 161. Ogółem w kraju 367 osób zakażonych osób wyzdrowiało.

  Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow poinformował podczas wtorkowego briefingu, że łącznie zakażenie wykryto u 1138 pracowników medycznych i 399 dzieci.

  Oświadczył też, że jego resort będzie rekomendować przedłużenie w kraju restrykcji związanych z pandemią do 12 maja, przy jednoczesnym ich złagodzeniu. Zapowiedział możliwość otwarcia - przy zachowaniu pewnych ograniczeń - parków, muzeów i bibliotek.

 • 9:13

  Indonezja: Pod koniec muzułmańskiego miesiąca postu ramadanu w maju Indonezja zabroni tradycji masowych powrotów do rodzinnych miast i wsi, znanych jako "mudik", aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - zapowiedział we wtorek prezydent tego kraju Joko Widodo.

 • 9:06

  Niemcy: Bawaria odwołała tegoroczny festiwal Oktoberfest z powodu pandemii COVID-19.

  Na największy festiwal folkowy na świecie co roku do Monachium przyjeżdża około sześć milionów osób. W tym roku miał się odbyć w dniach 19 września - 4 października.

 • 8:18

  Od początku wybuchu epidemii na całym świecie zakażonych nowym koronawirusem SARS-CoV-2 zostało 2,4 miliona osób. Sprawdź statystyki.

 • 8:16

  Węgry: Liczba zmarłych osób chorych na COVID-19 wzrosła w ciągu ostatniej doby o 14 do 213. Łączna liczba zakażeń wyniosła zaś 2098 – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii COVID-19.

  W ciągu ostatniej doby wykryto 114 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Do tej pory 287 osób uznano za wyleczone.

  Obecnie w szpitalach przebywają 842 osoby, z czego 82 oddychają przy pomocy respiratora.

 • 8:02

  Precyzyjne określenie pochodzenia nowego koronawirusa nie jest na razie możliwe - powiedział we wtorek Takeshi Kasai, rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w regionie zachodniego Pacyfiku. Dostępne informacje wskazują na pochodzenie zwierzęce patogenu - dodał.

  Ostrzegł też we wtorek, że dopóki wirus krąży po świecie, żadne państwo nie jest bezpieczne. Dlatego ewentualne łagodzenie restrykcji przez państwa musi być ostrożne i stopniowe, a obywatele muszą być przygotowani na "nowy styl życia" - dodał.

 • 7:43

  Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał w poniedziałek, że Polska jest przed szczytem zakażeń koronawirusem. Ratownicy z warszawskich karetek alarmują: sytuacja jest coraz trudniejsza. W poniedziałek w Polsce otwarto parki i lasy, ale niektóre kraje znacznie bardziej zmniejszyły ograniczenia, jakie zostały wprowadzone w ramach walki z koronawirusem. Co jeszcze wydarzyło się w poniedziałek?

 • 7:27

  Tajlandia: 19 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co jest najniższym przyrostem w kraju od ponad miesiąca. Łącznie w kraju wykryto 2811 przypadków zakażenia, a zmarło 48 osób zakażonych.

 • 7:24

  Panama: 191 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 4658 przypadków. Zmarło też 10 kolejnych osób zakażonych, łącznie 136.

 • 7:21

  USA: Prezydent Donald Trump zapowiedział w poniedziałek czasu miejscowego, że podpisze rozporządzenie wykonawcze tymczasowo zawieszające imigrację do Stanów Zjednoczonych z powodu epidemii COVID-19. Nie sprecyzował, kiedy ma ono wejść w życie.

  Przywódca USA argumentował na Twitterze swoją decyzję "koniecznością ochrony miejsc pracy naszych wspaniałych amerykańskich obywateli".

  Zawieszenie imigracji stanowiłoby poszerzenie obowiązującego zakazu przyjazdu do USA z większości państw europejskich, Chin, Kanady, Meksyku oraz Iranu - pisze portal The Hill.

 • 6:38

  Niemcy: W ciągu dobry potwierdzono 1 785 nowych przypadków zakażenia, zwiększając łączną liczbę zakażonych do ponad 143 tysięcy. W poniedziałek zmarły 194 osoby chore na COVID-19, bilans zgonów wzrósł do 4 598.

 • 6:36

  Włochy: Właściciele hotelu w górskim kurorcie Cortina d'Ampezzo na północy Włoch pozwali ministerstwo zdrowia Chin za straty poniesione z powodu epidemii koronawirusa. Chińskiemu resortowi zarzucają, że z opóźnieniem zawiadomił Światową Organizację Zdrowia o wirusie.

 • 6:22

  Chiny: W poniedziałek w Chinach kontynentalnych wykryto 11 nowych przypadków koroanwirusa, w porównaniu z 12 poprzedniego dnia. Cztery przypadki potwierdzono u osób, które powróciły z zagranicy - poinformowała we wtorek Narodowa Komisja Zdrowia.

  Według opublikowanego komunikatu wykryto również 37 przypadków koronawirusa u osób, które nie wykazywały żadnych symptomów chorobowych.

 • 5:59

  Włochy: 454 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu doby we Włoszech - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łączny bilans zgonów wzrósł do 24114. Od początku epidemii potwierdzono ponad 180 tysięcy przypadków, ale obecnie w kraju choruje około 108 tysięcy osób. Po raz pierwszy ta liczba w ciągu doby zmniejszyła się.

 • 5:53

  Francja: W poniedziałek zmarło 547 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia. Francja stała się czwartym krajem po USA, Hiszpanii i Włoszech, w którym przekroczony został poziom 20 tysięcy zgonów spowodowanych COVID-19.

 • 5:42

  Australia: Wobec znacznego spadku nowych przypadków infekcji koronawirusem, władze australijskiego stanu Nowa Południowa Walia zamierzają w przyszłym miesiącu rozpocząć stopniowe otwieranie szkół.

 • 5:41

  Wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ jednomyślnie poparły rezolucję wzywającą do zapewnienia powszechnej dostępności przyszłej szczepionki na koronawirusa, a także innych środków ochrony i zapobieżenia spekulacji nimi.

 • 5:27

  USA: W ciągu ostatniej doby zmarły 1433 osoby zakażone koronawirusem. to spadek o ponad jedną czwartą w porównaniu z poprzednim bilansem. który wyniósł 1997 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W Stanach Zjednoczonych wykryto około 24 tysiące nowych przypadków SARS-CoV-2.

  Łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 42 094. Zakażonych jest już ponad 790 tysięcy osób.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

Autor:ads,mart, pp//now

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: