TVN24 | Świat

Ostatni pacjenci opuszczają tymczasowy szpital w nowojorskim Javits Center

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ft,
pp
Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Na Manhattanie w Nowym Jorku zakończył swoją działalność tymczasowy szpital w Javits Convention Center. Wyposażony był w 2500 łóżek, ale leczono tam w sumie tylko 1093 pacjentów. Od piątku w Czechach działa system inteligentnej kwarantanny. Pozwala na ustalenie kontaktów z ostatnich pięciu dni osoby zakażonej koronawirusem. Wykorzystywane są dane operatorów telefonii komórkowej oraz banków. Jak Polska, Europa i świat walczy z pandemią?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:04

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w sobotę. Spokojnego wieczoru i dobranoc.

 • 22:04

  Irlandia: Rząd przedłużył o dwa tygodnie - do 18 maja - restrykcje wprowadzone w celu zatrzymania epidemii COVID-19, ale zarazem nieco je złagodził i przedstawił plan ich dalszego znoszenia.

  Jak wyjaśnił w piątek wieczorem p.o. premiera kraju Leo Varadkar, potrzebne są jeszcze kolejne dwa tygodnie daleko idących ograniczeń, by jeszcze bardziej osłabić wirusa. Ostrzegł też, że ryzyko drugiej fali epidemii cały czas istnieje, a jeśli restrykcje zostaną zniesione zbyt wcześnie, wszystko co udało się do tej pory osiągnąć, może zostać utracone.

  Varadkar powiedział, że od wtorku osoby powyżej 70. roku życia, które obecnie mają całkowity zakaz opuszczania domów, będą mogły wychodzić, o ile będą unikać kontaktów z innymi ludźmi. W przypadku pozostałych osób zwiększona zostanie odległość o jaką mogą się oddalać od domów - z dwóch kilometrów do pięciu.

 • 21:57

  Świat: Najwięcej nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych (24 153). Kolejnymi krajami są Rosja (7 933), Brazylia (6 209), Wielka Brytania (6 201), Hiszpania (3 648) i Peru (3 483).

 • 21:45

  Niemcy: Po przetestowaniu w czwartek piłkarzy i członków sztabu piłkarskiej drużyny FC Koeln okazało się, że trzy osoby są zakażone koronawirusem. Klub nie ujawnił ich nazwisk, ale poinformował, że nie mają żadnych objawów COVID-19.

  "Osoby te czeka teraz 14-dniowa kwarantanna. W trosce o ich prywatność personalia nie zostaną ujawnione" - poinformowano w komunikacie.

  Gazeta "Bild" informuje, że zakażonych jest dwóch piłkarzy i fizjoterapeuta.

  Wznowione 6 kwietnia treningi w małych grupach mają być w FC Koeln kontynuowane.

 • 21:31

  Ekwador: Rząd przekazał, że śmierć z powodu COVID-19 poniosły 1063 osoby, z czego 163 w ciągu ostatniej doby. Pierwsza osoba została zakażona w tym kraju 29 lutego. Od tego czasu liczba zakażonych wzrosła do 26 336. Wyzdrowiało do tej pory 1913 osób.

  17-milionowy Ekwador jest trzecim krajem Ameryki Łacińskiej najbardziej dotkniętym COVID-19, po Brazylii i Meksyku.

 • 21:05

  Świat: Najwięcej zgonów z powodu koronawirusa odnotowano ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych (1086). Kolejnymi krajami są Wielka Brytania (739), Hiszpania (281), Włochy (269), Francja (218) i Kanada (203).

 • 20:35

  USA: Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio przekazał, że dzień wcześniej co najmniej 202 osób zmarło w mieście z powodu koronawirusa. Był pośród nich wolontariusz z Kolorado, któremu miasto wzniesie pomnik.

  "Patrząc na te cyfry w porównaniu z tym, gdzie byliśmy kilka tygodni temu, może czujemy się trochę lepiej. Nie możemy jednak zapominać, że za każdym z tych przypadków kryje się istota ludzka."

  W trakcie konferencji prasowej potwierdził wykrycie w mieście kolejnych 2637 nowych przypadków COVID-19. Powiedział też, że jednym ze zmarłych był 66-letni pracownik służby zdrowia Paul Cary. Należał do grupy tysięcy medyków z całej Ameryki, którzy pospieszyli w sukurs miastu walczącemu z pandemią COVID-19. - Tak wielu ludzi przybyło na pomoc, ale Paul oddał za nas życie – wyznał de Blasio dodając, że miasto wzniesie mu pomnik.

 • 20:19

  Francja: 218 osób zakażonych koronawirusem zmarło w szpitalach i domach opieki w ciągu ostatniej doby. Łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w tym kraju wynosi łącznie 24 594 - podał dyrektor generalny w resorcie zdrowia Jerome Salomon.

  W szpitalach zmarło 15 369 osób, a w domach opieki - 9225.

 • 20:03

  Polska: Ministerstwo Zdrowia opublikowało na Twitterze grafikę dotyczącą statystyk związanych z osobami hospitalizowanymi, poddanym kwarantannie lub wyzdrowiałym z COVID-19.

 • 19:59

  USA: Portal ESPN donosi, że coraz bardziej prawdopodobne jest rozpoczęcie sezonu 2020/21 koszykarskiej ligi NBA dopiero w grudniu, a nie w październiku. Już wcześniej wskazywano plusy takiego rozwiązania, a problemy z dokończeniem obecnego cyklu mogą ułatwić decyzję.

  Z powodu pandemii COVID-19 rozgrywki są przerwane już od prawie dwóch miesięcy. To oznacza, że nie ma szans na ich dokończenie w planowanym terminie, czyli mniej więcej do połowy czerwca.

  Władze ligi cały czas pracują nad rozwiązaniem, które pozwoli wyłonić mistrza. Pojawiają się pomysły, jak gra tylko w kilku halach, a ostatnio mówi się o skoszarowaniu wszystkich ekip na terenie Disney Worldu w Orlando.

 • 19:54

  Włochy: Po 55 dniach kwarantanny władze Rzymu przygotowują miasto na częściowy, nadal znacznie ograniczony restrykcjami, powrót do tzw. nowej normalności. Nowy etap ma się rozpocząć, tak jak w całych Włoszech, w poniedziałek.

  Autobusy i metro będą kursować w Wiecznym Mieście do 23.30. W środkach lokomocji obowiązywać będzie wymóg noszenia maseczek. W każdym pojeździe zajętych może być tylko połowa miejsc, co wynika z konieczności zachowania dystansu społecznego.

  Na stacjach metra dostępne będą dozowniki z płynami dezynfekującymi.

  Otwarte zostaną rzymskie parki, wśród nich te największe - Villa Borghese i Villa Pamphilj.

  W drugiej fazie sklepy będą otwarte do godziny 21.30, czyli dłużej niż obecnie.

  W lokalach gastronomicznych dozwolona będzie wyłącznie sprzedaż na wynos. Dotyczy to restauracji, barów, pizzerii, cukierni i lodziarni.

 • 19:47

  Wielka Brytania: Angielska ekstraklasa piłkarska skonsultuje się z trenerami i zawodnikami drużyn w sprawie wznowienia rozgrywek - poinformowano po piątkowej wideokonferencji. Kluby są zainteresowanie dokończeniem sezonu, a rząd przyspiesza planowanie powrotu sportowej rywalizacji.

  Z powodu koronawirusa rozgrywki Premier League są zawieszone od 9 marca i na razie nie ma oficjalnego terminu powrotu do rywalizacji. Niedawno "The Times" poinformował, że najbardziej prawdopodobną datą jest 8 czerwca.

 • 19:37

  USA: Tymczasowy szpital w Javits Convention Center na Manhattanie zakończył swoją działalność. Wyposażony był w 2500 łóżek.

  Obiekt przekształcony pod koniec marca w szpital przez Wojskowy Korpus Inżynierów miał odciążyć miejskie placówki zatłoczone pacjentami zakażonymi koronawirusem. Stan Nowy Jork dysponuje około 53 tys. łóżek szpitalnych, ale według prognoz, które się nie spełniły, z powodu pandemii mogło być ich potrzebnych do 130 tysięcy.

  Jak powiadomił rzecznik największej w stanie Nowy Jork sieci opieki zdrowotnej Northwell Health, Terry Lynam, ostatecznie do Javits Center trafiło w sumie 1093 pacjentów. W piątek było ich jeszcze ośmioro. Mieli być po południu lokalnego czasu wypisani albo przeniesieni do innych szpitali.

 • 19:21

  Czechy: Władze przedstawiły zasady, które będą obowiązywać podczas odchodzenia od ograniczeń wprowadzonych w handlu, usługach i życiu społecznym w ramach walki z epidemią COVID-19. Określono sposoby funkcjonowania szkół, galerii handlowych, obiektów sportowych i kin, które wznowią działanie 11 maja.

  Rozwiązania, które mają być stosowane w placówkach handlowych oraz innych lokalach usługowych, to m.i.n utrzymywanie dystansu dwóch metrów między ludźmi oraz podwyższone wymogi higieny. Galerie handlowe muszą zapewnić, że przynajmniej jedna osoba z personelu będzie kontrolowała respektowanie przepisów – dotyczących odległości, ale także dostępności środków dezynfekujących.

 • 19:17

  Turcja: Resort zdrowia potwierdził 84 kolejne zgony w ciągu ostatniej doby wskutek zakażenia koronawirusem. Łącznie zmarło 3258 osób.

  Potwierdzono też 2188 nowych przypadków zakażeń, Łącznie zainfekowanych SARS-Cov-2 w tym kraju zostały 122 392 osoby. W Turcji jest najwięcej przypadków zakażeń poza Europą Zachodnią i USA.

 • 18:35

  Włochy: 269 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby - podała Obrona Cywilna. Łączny bilans wzrósł do 28 236. Sytuacja epidemiczna poprawia się kolejny dzień z rzędu.

  Liczba ludzi obecnie zakażonych wynosi około 100 tysięcy. Od czwartku zanotowano dalszy spadek o ponad 600 osób.

 • 18:32

  Rosja: Chronienie zdrowia prezydenta Władimira Putina jest na "maksymalnym szczeblu" - zapewnił jego rzecznik Dmitrij Pieskow, pytany o środki ostrożności podejmowane przez Kreml w związku z wykryciem koronawirusa u premiera Rosji Michaiła Miszustina.

  - Jest jasne, że w tych dniach, szczególnie jeśli chodzi o głowę państwa, chronienie zdrowia jest maksymalnie wysokie - powiedział Pieskow w programie telewizyjnym.

 • 18:13

  Wielka Brytania: O 749 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa, łączny bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 to 27 510 osób - przekazał resort zdrowia.

 • 17:46

  Dania: Duńska Federacja Piłkarska (DBU) ma nadzieję, że 29 maja uda się wznowić przerwane z powodu koronawirusa rozgrywki tamtejszej ekstraklasy - Superligi. Jak dodano, będzie to zależało od uzyskania zgody rządu.

  Rywalizacja w duńskiej ekstraklasie została zawieszona 12 marca. Po 24 kolejkach liderem jest FC Midtjylland (62 pkt), który wyprzedza o 12 punktów drużynę FC Kopenhaga.

 • 17:38

  Rosja: W kraju prawdopodobna jest druga fala epidemii COVID-19 jesienią bieżącego roku - ostrzegła federalna służby ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor).

  "Wraz z nastąpieniem chłodnej i deszczowej pogody, gdy obywatele powrócą do miejsc pracy i nauki, wysokie jest prawdopodobieństwo drugiej fali zachorowań w okresie jesiennym."

  Urząd prognozuje, że wcześniej, w czasie letnich upałów i przy obfitości światła słonecznego zachorowania prawdopodobnie osłabną, tak jak jest to w przypadku innych infekcji dróg oddechowych.

 • 17:11

  Kazachstan: W piątek kazachskie linie lotnicze uruchomiły pierwsze od ponad miesiąca loty krajowe. Ze względów bezpieczeństwa środkowe fotele w rzędach samolotu pozostawały puste, by oddzielać pasażerów od siebie.

 • 16:56

  Włochy: Wszystkie kluby piłkarskiej Serie A podczas wideokonferencji podtrzymały chęć dokończenia sezonu, jeżeli będą mogły to zrobić zgodnie z wytycznymi rządowymi oraz przestrzegając przepisów i protokołów zdrowotnych.

  Rozgrywki w Italii, jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów na świecie, zostały wstrzymane 9 marca.

  Podczas wideokonferencji prezes ligi Paolo Dal Pino - jak podaje agencja AFP - potwierdził "swoją otwartość na dialog z rządem w konstruktywnej perspektywie współpracy, uzyskując w tym względzie pełną zgodę wszystkich klubów".

  W planach jest rozpoczęcie 4 maja indywidualnych treningów przez włoskich piłkarzy, a od 18 maja - zajęć w grupach. To umożliwiłoby ewentualne wznowienie sezonu na początku czerwca.

 • 16:47

  Czechy: Od dziś działa w kraju system inteligentnej kwarantanny, który pozwala na ustalenie kontaktów osoby zakażonej koronawirusem z ostatnich pięciu dni. Wykorzystywane są tu dane operatorów telefonii komórkowej oraz banków. Pozwalają one ustalić około 67 procent kontaktów.

 • 16:21

  Azerbejdżan: Władze 10-milionowego kraju poinformowały o przedłużeniu do końca maja ograniczeń wprowadzonych z powodu epidemii COVID-19. W Azerbejdżanie zanotowano 1854 przypadki zachorowań na COVID-19. Śmierć poniosło 25 osób.

  1365 osób wyzdrowiało, w szpitalach znajdują się 464 osoby, stan 15 z nich określa się jako ciężki. Do tej pory przeprowadzono ponad 146 tysięcy testów.

  Od połowy marca w kraju wprowadzono obostrzenia mające na celu opanowanie epidemii. Zamknięto wtedy większość firm i sklepów, ograniczono możliwości przemieszczania się, zakazano wychodzenia z domu osobom powyżej 65 roku życia.

  Do 31 maja przedłużono też zamknięcie granic.

 • 16:03

  Portugalia: Podczas ostatnich 24 godzin na COVID-19 zmarło 18 osób. Łącznie zanotowano już 1007 ofiar śmiertelnych tej choroby – poinformował resort zdrowia tego kraju.

  Z szacunków ministerstwa wynika, że w ciągu ostatniej doby liczba pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2 powiększyła się o 306 osób. W sumie na COVID-19 zachorowało już w Portugalii 25 351 osób.

  W komunikacie służby sanitarne Portugalii wyjaśniły, że od ponad tygodnia sukcesywnie zmniejsza się liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa. Pomiędzy czwartkiem a piątkiem zmniejszyła się o 76, do 892. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa wciąż 154 pacjentów.

 • 15:33

  Polska: Ministerstwo Zdrowia opublikowało na Twitterze grafikę dotyczącą diagnostyki pod kątem koronawirusa.

 • 15:13

  Bułgaria: Minister zdrowia Kirił Ananiew zniósł obowiązek noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach. Trzeba będzie je nosić wyłącznie w pomieszczeniach. Maski będą też obowiązkowe dla wszystkich pracowników medycznych.

  Szkoły i przedszkola na razie nie zostaną otwarte. W przychodniach zostaną wznowione profilaktyczne badania dzieci i młodzieży do 18 lat, a następnie dorosłych.

 • 14:52

  Białoruś: Odnotowano 890 nowych przypadków infekcji SARS-Cov2 w ciągu doby i cztery zgony osób z koronawirusem – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Ogółem zachorowało już blisko 15 tys. osób, zmarło 94.

  "Zarejestrowano 14917 osób, u których testy potwierdziły obecność COVID-19, co stanowi 8 proc. ogólnej liczby wykonanych testów" – poinformował resort zdrowia w komunikacie. Dobowy przyrost infekcji wyniósł 890. To więcej niż dzień wcześniej (846), ale mniej niż rekordowy przyrost, który odnotowano w środę 29 kwietnia – 973 przypadki.

  Wyzdrowiało 2918 pacjentów. Przeprowadzono 186,2 tys. testów.

 • 14:42

  Bez włoskich dziennikarzy obywatele nie dowiedzieliby się, że do domów opieki byli wywożeni pacjenci, którzy nie mieścili się w szpitalach. Nie wiedzieliby, jak wygląda zakażenie koronawirusem i jak wyglądają płuca osoby chorej. Nie poznaliby z bliska poświęcenia i desperacji lekarzy. Dziennikarka "Polska i świat" Maria Mikołajewska w swoim vlogu pokazuje, że włoscy reporterzy stoją obok lekarzy na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem i podobnie jak medycy, ryzykują zdrowiem.

 • 14:31

  Hiszpania: Król Filip VI zaapelował do znanych na świecie jej obywateli o włączenie się w misję odbudowy wizerunku Hiszpanii nadwątlonego pandemią COVID-19. Monarcha podczas wideokonferencji rozmawiał m.in. ze znanymi sportowcami, aktorami i reżyserami.

  Jak poinformowało na stronie internetowej biuro prasowe dworu królewskiego, wśród dotychczasowych rozmówców króla Filipa VI podczas wideokonferencji byli m.in. tenisista Rafael Nadal, kierowca wyścigowy Fernando Alonso, koszykarz Pau Gasol, a także aktor Antonio Banderas i reżyserka Isabel Coixet.

 • 14:15

  Francja: W kraju pierwszy raz od 75 lat związkowcy nie demonstrowali z okazji Święta Pracy. - Po 11 maja nie będzie tak jak dawniej – ostrzegł w przemówieniu 1-majowym prezydent Emmanuel Macron, przypominając o restrykcjach związanych z pandemią COVID-19.

 • 14:08

  Holandia: 475 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 39 791. Zmarło 98 kolejnych osób, łącznie w kraju zmarły 4 893 osoby zakażone.

 • 13:28

  Włochy: Premier Giuseppe Conte zapowiedział w piątek, że jeśli w niektórych częściach kraju krzywa zakażeń koronawirusem będzie dalej spadać, wcześniej niż planowano dojdzie do złagodzenia obostrzeń i wznowienia działalności biznesowej. Dotyczy to np. fryzjerów.

  W ten sposób szef rządu odpowiedział w Święto Pracy w mediach społecznościowych na pytanie fryzjera, dlaczego nie można jeszcze otworzyć salonów.

  W czwartek doszło do protestów włoskich fryzjerów domagających się tego, by jak najszybciej umożliwiono im wznowienie pracy. Rząd wyznaczył datę 18 maja, ale przedstawiciele tej grupy zawodowej uznali, że jest ona zbyt odległa.

 • 13:15

  Polska: 228 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 7 kolejnych osób. Łącznie 13 105 przypadków i 651 zgonów.

 • 12:50

  Chiny: w Święto Pracy mieszkańcy Pekinu wyszli na ulice miasta, odwiedzając między innymi wąskie alejki między hutongami w dzielnicy Dongcheng. Mimo że według oficjalnych danych w kraju praktycznie opanowano pandemię, Chińczycy nadal noszą maski.

 • 12:41

  Iran: w ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarły 63 osoby, zwiększając bilans ofiar epidemii do 6091. Stwierdzono też nieco ponad tysiąc nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur.

  Liczba potwierdzonych infekcji wzrosła z 94 640 do 95 646. Dżahanpur poinformował, że 2899 pacjentów jest w stanie krytycznym.

  Iran pozostaje jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa krajów Bliskiego Wschodu. Więcej przypadków w regionie odnotowano jedynie w Turcji.

 • 12:38

  Grecja: w Salonikach z okazji Święta Pracy manifestowali członkowie komunistycznej Partii Grecji. W związku z pandemią COVID-19 mieli oni założone maseczki, a także utrzymywali odstęp.

 • 11:27

  Hiszpania: w ciągu doby na COVID-19 zmarło 281 osób, zwiększając łączną liczbę zgonów w kraju do 24824 – przekazał hiszpański resort zdrowia. Łącznie w kraju zdiagnozowano 215 tysięcy przypadków zakażenia, co oznacza, że przez ostatnie 24 godziny przybyło ich blisko 2 tysiące.

 • 10:36

  Rosja: rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił jako "bzdury" opinie mediów, że premier Michaił Miszustin, który jest zakażony koronawirusem, po wyleczeniu może już nie wrócić na stanowisko. Obowiązki premiera pełni obecnie pierwszy wicepremier Andriej Biełousow.

 • 10:34

  Ukraina: w ciągu minionej doby wykryto 455 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, 11 kolejnych osób chorych na COVID-19 zmarło, a 175 wyzdrowiało - poinformował minister ochrony zdrowia tego kraju Maksym Stepanow.

  Bilans zakażonych wzrósł do 10 861, w tym 754 dzieci i 2 154 pracowników medycznych. Ogółem zmarły 272 osoby, a 1 413 pacjentów uznano za wyzdrowiałych.

 • 10:26

  Liczba osób, które wróciły do zdrowia po zakażeniu koronawirusem przekroczyła milion. Najwięcej ozdrowieńców odnotowano w Stanach Zjednoczonych, jednak jest tam też zdecydowanie najwięcej przypadków zachorowań na COVID-19 - zwróciło uwagę BBC. Poniżej pięć krajów z największą liczbą ozdrowiałych:

  USA - około 154 tysięcy ozdrowiałych (blisko 1,1 miliona zakażeń)

  Niemcy - około 123 tysięcy ozdrowiałych (ponad 163 tysiące zakażeń)

  Hiszpania - około 112 tysięcy ozdrowiałych (ponad 213 tysięcy zakażeń)

  Chiny - około 79 tysięcy ozdrowiałych (blisko 84 tysiące zakażeń)

  Włochy - około 76 tysięcy ozdrowiałych (ponad 205 tysięcy zakażeń)

 • 9:54

  Rosja: w ciągu doby potwierdzono 7933 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To najwyższy dzienny przyrost od początku pandemii. Łącznie na COVID-19 zachorowało w kraju ponad 114 tysięcy ludzi.

  W całym kraju zmarło kolejnych 96 zakażonych osób, co zwiększyło łączny bilans ofiar śmiertelnych do 1169.

 • 9:40

  Stany Zjednoczone: władze plemienia Indian Nawaho potwierdziły 164 nowe przypadki zakażenia koronawirusem oraz 9 ofiar śmiertelnych COVID-19. Na terytorium Nawahów, znajdującym się w obrębie trzech amerykańskich stanów (Arizony, Utah i Nowego Meksyku) potwierdzono dotychczas 2141 infekcji oraz 71 zgonów.

  Władze największego obecnie amerykańskiego plemienia nakazały mieszkańcom pozostanie w domach. W weekend na terenie rezerwatu obowiązywała będzie godzina policyjna. Za jej złamanie groziło do 30 dni więzienia.

  Ograniczanie rozwoju epidemii wśród Indian Nawaho stanowi wyjątkowe wyzwanie. Testy na koronawirusa utrudnia to, że nie każdy ma telefon, a dojazd samochodem do niektórych w rezerwacie o wielkości Irlandii zajmuje godziny. Wielu żyjących na ziemi swoich przodków Indian nie ma dostępu do czystej wody oraz elektryczności. Społeczność mierzy się z problemami wysokich odsetków otyłości, cukrzycy oraz astmy, szczególnie groźnych w trakcie epidemii.

 • 9:06

  Stany Zjednoczone: marynarka wojenna USA przeprowadziła testy wszystkich członków załóg dwóch okrętów, na których potwierdzono obecność koronawirusa. Chodzi o lotniskowiec USS Theodore Roosevelt oraz niszczyciel USS Kidd.

  Na pierwszym z nich potwierdzono 1102 aktywne przypadki zakażenia. Na drugim z okrętów pozytywny wynik uzyskano u 78 członków załogi.

 • 8:59

  Niemcy: w ciągu doby potwierdzono 1639 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podał Instytut Roberta Kocha. Łącznie od początku pandemii odnotowano ponad 160 tysięcy infekcji.

  Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła przed 24 godziny o 193 i wynosi obecnie 6481.

 • 8:44

  Węgry: kraj musi przygotować się na ewentualną drugą falę zachorowań na przełomie października i listopada, nawet jeśli rozprzestrzenianie się wirusa zwolni w okresie letnim - ostrzegł premier Viktor Orban w wywiadzie dla radia publicznego.

  Orban zapowiedział też, że jedynie gdy uda się obniżyć przyrost ofiar śmiertelnych COVID-19 w Budapeszcie, w którym odnotowano 80 procent wszystkich zgonów na Węgrzech, władze będą mogły znieść restrykcje obowiązujące w stolicy. Od 4 maja część obostrzeń zostanie złagodzona na prowincji.

 • 7:18

  Stany Zjednoczone: tysiące osób straciło w trakcie epidemii pracę w Las Vegas. W słynącym z hazardu mieście niektóre kasyna zamieniono w banki żywności. Samochodowe kolejki do nich sięgają nawet kilku kilometrów.

  Przed wybuchem epidemii bank żywności Three Square w Las Vegas dostarczał potrzebującym ok. milion funtów żywności tygodniowo. Teraz - mimo problemów ze znalezieniem wolontariuszy - liczba ta zwiększyła się o 30 proc.

  By ograniczyć rozwój epidemii w Nevadzie, większość biznesów wstrzymało działalność. Wszystkie kasyna są zamknięte. Po tętniącym zazwyczaj życiem mieście przechadzają się pojedynczy turyści. Mieszkańcy mówią, że Las Vegas zamieniło się w "miasto duchów". Branża hotelowa szacuje, że kryzys będzie głębszy niż w latach 2008-2009.

 • 6:23

  Malezja: władze zezwolą większości firm na wznowienie działalności od poniedziałku 4 maja łagodząc restrykcje wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 - oświadczył w przemówieniu telewizyjnym premier Tan Sri Muhyiddin Yassin.

  Podkreślił, że nie dotyczy to jednak tych sektorów gospodarki, których działalność wymaga dużych skupisk ludzi.

  Restrykcje obowiązywały od 18 marca kiedy władze, wobec rosnącej liczby nowych zachorowań, zamknęły wszystkie niekoniecznie niezbędne firmy i placówki usługowe, zakazały publicznych zgromadzeń i ograniczyły możliwość przemieszczania się.

  Dotychczas zanotowano w Malezji 6002 przypadki zakażeń. W ostatnim okresie liczba nowych zachorowań zaczęła spadać.

 • 5:24

  Stany Zjednoczone: w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrósł o 2053. Od początku pandemii zmarło w USA 62 906 osób - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Poprzedni dzienny bilans informował o 2502 zgonach.

  W USA przeprowadzono do tej pory ok. 1 mln 70 tys. testów na koronawirusa z wynikiem pozytywnym. W ciągu doby liczba ta zwiększyła się o ok. 31 tys.

  Od początku epidemii w USA najwięcej osób zmarło w stanie Nowy Jork (23587). Następnie w New Jersey (7228), Michigan (3789) oraz Massachusetts (3562).

 • 5:17

  Świat: liczba osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem przekroczyła milion - podał w nocy czasu polskiego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

  Od początku pandemii COVID-19 potwierdzono u ponad 3,3 milionów ludzi. Zmarło 234 tysiące.

Autor:ft, pp

Źródło: CNN, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: