Na Telegramie wzywały do zamordowania szefa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
ReutersKoronawirus w Holandii

Dwie kobiety zostały zatrzymane w poniedziałek przez holenderską policję za podżeganie do zabójstwa szefa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) Jaapa van Dissela.

54-letnią mieszkankę Apeldoorn i mieszkającą w Terneuzen 52-latkę zatrzymano pod zarzutem wzywania do zamordowania dyrektora RIVM. Obie namawiały do tego na grupowym czacie przeciwników obostrzeń prowadzonym na aplikacji Telegram.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak podaje portal NOS kobiety zostały aresztowane na dwa tygodnie. W tym czasie prokuratura przygotuje przeciwko nim akt oskarżenia. - Takie groźby nigdy nie mogą być usprawiedliwione - powiedział portalowi prokurator Michiel Zwinkels. - Zwłaszcza, gdy ktoś jest zaangażowany w dobro nas wszystkich z racji swojego stanowiska – uważa prokurator.

Protest holenderskich przeciwników koronawirusowych obostrzeńEvert Elzinga/PAP/EPA

Wzrost zagrożenia prawicowym ekstremizmem

Z opublikowanego w czwartek raportu Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (AIVD) za 2020 rok wynika, że w Holandii wzrasta zagrożenie skrajnie prawicowym ekstremizmem. "Prawicowi ekstremiści częściej docierali do opinii publicznej na przykład, przyłączając się do legalnych protestów przeciwko obostrzeniom wprowadzonym w związku z pandemią. Nagłaśniają teorie spiskowe dotyczące koronawirusa, które są wariantem tak zwanej teorii populacji - idei, że 'Żydzi chcą zastąpić resztę populacji'" – czytamy w raporcie.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Evert Elzinga/PAP/EPA