TVN24 | Świat

Malta zaszczepiła już 90 procent ludności. Dawka przypominająca rekomendowana we Francji

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Malta jest pierwszym krajem na świecie, w którym całkowicie zaszczepiono przeciwko COVID-19 ponad 90 procent ludności w wieku powyżej 12 lat. We Francji rządowa agencja do spraw zdrowia zarekomendowała dawkę przypominającą szczepionki dla osób w wieku od 65 lat i szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby. W Wielkiej Brytanii odnotowano najwyższą liczbę zgonów od 12 marca.

Malta jest pierwszym krajem na świecie, w którym przeciw COVID-19 zaszczepiono całkowicie 90 procent ludności w wieku powyżej 12 lat. Po osiągnięciu tego pułapu zamknięte zostały wszystkie ośrodki szczepień z wyjątkiem jednego, na uniwersytecie w mieście Msida.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Według danych ministerstwa zdrowia Malty szczepienia zakończyło 410 tysięcy z około pół miliona mieszkańców. - Mamy rekord świata - oświadczył szef resortu zdrowia Chris Fearne. Ogłosił, że od 6 września ludzie w pełni zaszczepieni będą mogli uczestniczyć w imprezach, gdzie nie ma miejsc siedzących. Najpierw z udziałem stu osób. W przypadku wydarzeń z miejscami siedzącymi, jak na przykład wesela czy koncerty, będzie to limit do 500 osób.

Trzecia dawka szczepionki rekomendowana we Francji

"Po przeanalizowaniu dostępnych danych HAS proponuje dawkę przypominającą szczepionki Pfizer lub Moderna dla osób w wieku od 65 lat i dla osób z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkich postaci COVID-19" - poinformowała francuska agencja rządowa ds. zdrowia (HAS) w komunikacie.

Francuski minister zdrowia Olivier Veran ogłosił w poniedziałek wieczorem w BFM TV rozpoczęcie na szeroką skalę, w uzgodnieniu z HAS, kampanii na temat przypominającej, trzeciej dawki szczepienia.

HAS 18 sierpnia 2021 r. rozszerzył kampanię dawki przypominającej na tę część populacji, która cierpi na choroby współistniejące (cukrzyca, otyłość, itd.), narażające na zwiększone ryzyko ciężkiej postaci COVID-19. Sytuacja ta dotyczy znacznie większej populacji niż osoby "bardzo wysokiego ryzyka", co odnosi się do ograniczonej listy chorób.

- Akcję będzie można zacząć od początku września - zapowiedział w poniedziałek Veran, precyzując, że "okres między drugim a trzecim szczepieniem nie musiałby trwać co najmniej sześć miesięcy". HAS uważa, że priorytetem na najbliższe tygodnie jest szczepienie zwłaszcza w grupie wiekowej powyżej 80 lat, gdzie odsetek w pełni zaszczepionych jest niewystarczający (obecnie na poziomie 79,9 proc.).

Francuska agencja ds. zdrowia proponuje "uproszczenie szczepień" dla osób zainteresowanych, polegające na podaniu im w okresie od końca października szczepionki przeciwko grypie wraz ze szczepionką przeciwko COVID-19. Rekomenduje też przyjęcie dawki przypominającej przez osoby, które zostały zaszczepione jednokrotną dawką Janssen "co najmniej 4 tygodnie po pierwszej szczepionce".

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Wielkiej Brytanii

W ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 174 zgony z powodu COVID-19, co jest najwyższą liczbą od 12 marca. Wykryto 30,8 tysiąca zakażeń koronawirusem - poinformowano we wtorek.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 6,5 miliona zakażeń, z powodu których zmarły 131 854 osoby. Pod względem łącznej liczby zakażeń zajmuje ona szóste miejsce na świecie, jeśli chodzi o zgony - siódme.

Do poniedziałku włącznie przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało prawie 47,74 mln osób, a obie - ponad 41,94 mln. Stanowi to odpowiednio 87,8 proc. oraz 77,2 proc. mieszkańców powyżej 16. roku życia.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP