Władze 11-milionowego Wuhanu chcą przebadać wszystkich mieszkańców

Autor:
tas//dap
Źródło:
PAP, Reuters

Po wykryciu nowych przypadków COVID-19 władze Wuhanu, gdzie pod koniec ubiegłego roku wybuchła pandemia, chcą przebadać wszystkich mieszkańców 11-milionowej metropolii.

Miejski organ nadzorujący walkę z epidemią wydał pilny komunikat, w którym poprosił odpowiednie urzędy w poszczególnych dzielnicach, aby do wtorku przedstawiły plany przebadania wszystkich mieszkańców w ciągu 10 dni – podał we wtorek chiński portal Pengpai Xinwen.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Inicjatywa związana jest z wykryciem w weekend pierwszego od ponad miesiąca nowego skupiska zakażeń koronawirusem w Wuhanie w prowincji Hubei. W sobotę i niedzielę w mieście potwierdzono łącznie sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

CZYTAJ TAKŻE: Wirus wrócił do Wuhanu, Shulan w prowincji graniczącej z Rosją przechodzi w "tryb wojenny"

O planach przeprowadzenia 10-dniowej ogólnomiejskiej kampanii testów na koronawirusa informowała w poniedziałek wieczorem agencja Reutera, która powołała się przy tym na wewnętrzny dokument i dwa anonimowe źródła.

Nie jest jasne, kiedy 10-dniowa kampania powszechnych testów ma się rozpocząć. Chiński dziennik "Global Times" podał we wtorkowej publikacji, cytując anonimowe źródła we władzach medycznych Wuhanu, że szczegółowy plan nie został jeszcze opracowany.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Wicedyrektor wydziału biologii patogenów Uniwersytetu Wuhańskiego Yang Zhanqiu powiedział tej gazecie, że w mieście poddano już testom niektóre grupy zawodowe, w tym nauczycieli i pracowników komunikacji publicznej. Jego zdaniem testy objęły już 3-5 mln osób, a więc do przebadania pozostało 6-8 mln mieszkańców.

Portal Huaxia Shibao obliczył natomiast, opierając się o dane z końca kwietnia, że w Wuhanie do przebadania zostało ponad 10 mln ludzi. Przy założeniach 10-dniowej kampanii oznacza to konieczność wykonywania ponad miliona badań dziennie, co wielokrotnie przekracza obecne możliwości miejskich laboratoriów. Portal oszacował ponadto, że planowana akcja może kosztować łącznie 1,978 mld juanów (1,17 mld zł).

Agencja Reutera zacytowała we wtorkowej depeszy komunikat Narodowej Komisji Zdrowia Chin, która uznała, że "ponowne pojawienie się lokalnych skupisk przypadków koronawirusa w ostatnich dniach daje do zrozumienia, że nie można jeszcze złagodzić środków przeciwdziałających epidemii". - Podczas, gdy działania prewencyjne i kontrolne uległy normalizacji, nie oznacza to, że można też złagodzić środki - powiedział jej rzecznik Mi Feng, cytowany przez Reutera.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Chinach zbliża się do 83 tysięcy. Zmarło ponad 4,6 tys. osób.

Autor:tas//dap

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości