Zakaz opuszczania domów niezgodny z konstytucją. Trybunał dał pięć dni na anulowanie przepisów

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Trybunał Konstytucyjny Bośni i Hercegowiny uznał w środę, że ograniczenia w swobodzie przemieszczania się, wprowadzone w związku z pandemią COVID-19, są niezgodne z konstytucją kraju oraz z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Władze jednej z dwóch części federalnego państwa są zobowiązane do anulowania zakazu w ciągu następnych pięciu dni.

Skargę złożyła grupa mieszkańców autonomicznej bośniacko-chorwackiej części Bośni i Hercegowiny. Trybunał orzekł, że obowiązujący w całej Bośni i Hercegowinie, na razie do końca kwietnia, zakaz przebywania na wolnym powietrzu osób w wieku powyżej 65 i poniżej 18 lat, narusza prawo obywateli do swobodnego przemieszczania się, co gwarantuje im również Europejska Konwencja Praw Człowieka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pięć dni na anulowanie zakazu

Trybunał Konstytucyjny polecił autonomicznemu rządowi i obronie cywilnej bośniacko-chorwackiej części państwa, by w ciągu pięciu dni anulowały ogłoszony pod koniec marca zakaz. Potwierdził przy tym zasadność innych zarządzonych restrykcji, w tym ograniczenia kontaktów międzyludzkich.

Szef wspomnianej służby Fahrudin Solak zadeklarował uznanie tego orzeczenia, zaznaczając, że jest ono ostateczne i wiążące.

Do Trybunału zwrócili się tylko mieszkańcy federacji bośniacko-chorwackiej, choć zaskarżony zakaz rozciąga się także na będącą drugą autonomiczną częścią państwa Republikę Serbską. Środki zastosowane w Bośni i Hercegowinie, podobnie jak w innych krajach, wywołały poważne szkody gospodarcze.

Koronawirus w Bośni i Hercegowinie

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

W Bośni i Hercegowinie zarejestrowano dotąd 1368 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 53 osoby.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: