Świat

Korea gotowa do kolejnej próby nuklearnej

Świat

Flikr CC-BY-SA | danielfoster437Koleja próba będzie czwartą z kolei przeprowadzoną przez Phenian

Korea Płn. poinformowała Chiny, że jest gotowa przeprowadzić w tym roku kolejną próbę nuklearną - podała w piątek agencja Reuters, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Phenian miał oświadczyć, że czwarta próbna eksplozja nuklearna będzie miała siłę równą 10 tys. ton trotylu, a więc znacznie większą niż poprzednie testy. Korea Płn. przeprowadziła ostatnią podziemną próbę jądrową we wtorek. Wcześniej dokonała takich prób w 2006 i 2009 roku.

Chiny zgodzą się na sankcje

To samo źródło powiedziało agencji Reuters, że Chiny najprawdopodobniej zgodzą się na nałożenie na Koreę Północną nowych sankcji ONZ.

Wedle zapowiedzi strony koreańskiej, testy mają zostać przeprowadzone, chyba że Waszyngton zaprzestanie nacisków na Koreę, aby ta zmieniła działania reżimu Kim Dzong Una.

We wtorek Korea Północna potwierdziła, że przeprowadziła pomyślnie podziemną próbę atomową z wykorzystaniem zminiaturyzowanego ładunku nuklearnego o większej sile eksplozji w obiekcie położonym na północnym wschodzie kraju. Oficjalna agencja KCNA oświadczyła, że próba została przeprowadzona w sposób bezpieczny. Ma ona być odpowiedzią na "oburzającą" wrogość Stanów Zjednoczonych, które "agresywnie" podważają pokojowe i suwerenne prawa Phenianu do wystrzeliwania satelitów - podkreślono.

Autor: abs//kv / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Flikr CC-BY-SA | danielfoster437

Tagi:
Raporty: