Świat

Koniec sporu o Kuryle? Rosja i Japonia zasiądą do rozmów

Świat


Szefowie dyplomacji Japonii Fumio Kishida i Rosji Siergiej Ławrow uzgodnili, że na początku przyszłego roku wiceszefowie MSZ obu krajów przeprowadzą rozmowy na temat rozwiązania trwającego od blisko 70 lat sporu o Wyspy Kurylskie.

Spór między Rosją i Japonią o Wyspy Kurylskie sprawił, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej.

Postępująca współpraca

Minister Kishida wyraził zadowolenie z poprawy stosunków rosyjsko-japońskich, będącej warunkiem rozwiązania sporu. - Od wizyty w kwietniu premiera (Shinzo) Abe w Rosji, dwustronna współpraca postępuje na wielu polach, takich jak gospodarka, bezpieczeństwo i wymiana ludzi - powiedział japoński minister na spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Ławrow przybył do Japonii razem z ministrem obrony Siergiejem Szojgu na pierwsze wspólne spotkanie szefów MSZ i resortów obrony obu krajów przewidziane na sobotę. Ławrow powiedział, że Japonia powinna postępować ostrożnie, by nie narażać dopiero co rodzących się rozmów na niepowodzenie. - Chciałbym zaproponować, by rozmowy prowadzone były w atmosferze, w której unika się prowokujących komentarzy - powiedział na wspólnej konferencji po spotkaniu z Kishidą.

Koniec sporu sprzed blisko 70 lat?

Spotkania na szczeblu wiceministrów planowane są na koniec stycznia lub początek lutego, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji i spotkanie z Ławrowem. Spór o Kuryle dotyczy czterech wysp - Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan - położonych między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Rosja nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi.

Związek Radziecki, przyłączywszy się w 1945 roku do wojny z Japonią, zajął Kuryle w całości. W kolejnych latach japońska ludność czterech południowych wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Autor: rf\mtom / Źródło: PAP