Konflikt w Afganistanie. Ofensywa talibów na trzy kluczowe miasta

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP, BBC

Na południu i zachodzie Afganistanu trwają zacięte walki. Talibowie wkroczyli do trzech kluczowych miast - Heratu, Leshkar Gah i Kandaharu, które próbują odbić z rąk sił rządowych - donosi stacja BBC. Jak podkreśla, najnowsza ofensywa bojowników może okazać się przełomowa dla dalszych losów konfliktu.

Odkąd ogłoszono, że prawie wszystkie obce wojska odejdą z Afganistanu do września, talibowie osiągnęli szybkie zwycięstwa na obszarach wiejskich. Ale los tych trzech kluczowych miast może być decydujący w obliczu obaw o kryzys humanitarny i o to, jak długo siły rządowe będą w stanie wytrzymać - pisze BBC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Uważa się, że fundamentalistyczna milicja islamska już przejęła połowę całego terytorium Afganistanu, w tym lukratywne przejścia graniczne z Iranem i Pakistanem.

Ofensywa talibów

W sobotę w Lashkar Gah talibowie byli - według doniesień - zaledwie kilkaset metrów od biura gubernatora, ale zostali odepchnięci przed zapadnięciem zmroku. To była ich druga taka próba od wielu dni. Dowódca sił afgańskich powiedział, że w piątek zadali przeciwnikowi znaczne straty.

Jak pisze Secunder Kermani, dziennikarz i analityk BBC News, talibowie skupiają się teraz przede wszystkim na miastach Afganistanu. Sytuacja jest płynna, ale Lashkar Gah, stolica prowincji Helmand, w której zginęło wielu amerykańskich i brytyjskich żołnierzy, wydaje się teraz najbardziej bezbronna. Pro-talibanowe konta w mediach społecznościowych emitują filmy z jego śródmieścia.

Wysłano tam afgańskie siły specjalne, aby pomóc odepchnąć ich z miasta, ale jeden z mieszkańców powiedział BBC, że nawet jeśli tak się stanie, napór talibów jest potężnym potwierdzeniem ich siły. Talibowie zajęli stanowiska bojowe w domach zwykłych rodzin, co utrudni ich usunięcie z miasta. Jego zdaniem zapowiada to okres długich i krwawych walk.

Jeden z deputowanych w Kandaharze Gul Ahmad Kamin powiedział BBC, że miasto jest poważnie zagrożone zajęciem przez talibów, ponieważ dziesiątki tysięcy ludzi zostało już przesiedlonych i zbliża się katastrofa humanitarna. Jego zdaniem sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę, a walki w mieście są najcięższe od 20 lat.

Powiedział, że talibowie postrzegają teraz Kandahar jako punkt centralny, miasto, które chcą uczynić swoją tymczasową stolicą. Jeśli Kandahar upadnie, to pięć lub sześć innych prowincji w regionie również zostanie utraconych - stwierdził.

W Heracie reporter Tolo News ocenia, że starcia się nasiliły, a talibowie wkroczyli do południowych części tego ważnego gospodarczo miasta. Są informacje o walkach w co najmniej pięciu różnych lokalizacjach w mieście. Stany Zjednoczone nadal przeprowadzają naloty, aby wesprzeć siły afgańskie, które odbiły dzielnicę wokół lotniska. Mieszkańcy twierdzą, że niewiele miejsc w mieście jest bezpiecznych, a niektórzy ludzie chwytają za broń, aby się bronić.

Pesymistyczne prognozy

Specjalny wysłannik Unii Europejskiej w Afganistanie, Tomas Niklasson, prognozuje, że sytuacja ulegnie pogorszeniu. Powiedział, że obawia się, że sposób myślenia talibów skoncetrowany jest na powrocie "do przeszłości – przywrócenia ich islamskiego emiratu".

Były szef brytyjskich sił zbrojnych, gen. David Richards, ostrzegł, że wycofanie sił międzynarodowych może doprowadzić do upadku morale armii afgańskiej, prowadząc do kontroli Afganistanu przez talibów i być może ponownego zagrożenia międzynarodowym terroryzmem.

Organizacje humanitarne ostrzegają również przed poważnym kryzysem w nadchodzących miesiącach, gdy talibowie będą kontynuować ofensywę – związanym z brakiem żywności, wody i usług oraz przeludnieniem w obozach dla przesiedleńców.

Konflikt w Afganistanie

Wojska amerykańskie i ich sojusznicy z NATO odsunęli talibów od władzy w listopadzie 2001 roku. Grupa ukrywała Osamę Bin Ladena i inne postacie Al-Kaidy związane z atakami z 11 września 2001 roku w USA.

Jednak pomimo ciągłej obecności międzynarodowej, miliardów dolarów wsparcia i szkoleń dla afgańskich sił rządowych, talibowie przegrupowali się i stopniowo odzyskiwali siły.

W lutym 2020 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump i sojusznicy zgodzili się na sformułowanie porozumienia z talibami w sprawie wycofania międzynarodowych sił wojskowych. W tym roku prezydent Joe Biden zapowiedział wycofanie sił amerykańskich i NATO do września.

Cywilne ofiary wojny w AfganistaniePAP

Autor:momo/kab

Źródło: PAP, BBC

Pozostałe wiadomości