Świat

Komik znów pod ostrzałem, zawieszono mu program. Po żartach z generała i armii

Świat


Popularny w Egipcie telewizyjny program satyryka Bassema Jussefa zawieszono na kilka minut przed emisją. Jussef w jednym z odcinków programu żartował z armii i jej dowódcy - gen. Abdela Fattaha al-Sisiego.

Przedstawiciel prywatnego kanału telewizyjnego CBC, który emitował program, poinformował, że powodem jego zawieszenia było niestosowanie się satyryka do "profilu kanału" oraz jego "wygórowane żądania finansowe". Nie sprecyzował, na czym polegały naruszenia profilu kanału, ale oświadczył, że program będzie zawieszony do czasu "rozwiązania tych problemów".

Śledztwo po protestach

W ub. tygodniu Jussef, który stał się znany w całym Egipcie po rewolcie przeciwko dyktaturze Hosniego Mubaraka z lutego 2011 r., żartował z gen. Sisiego.

Wcześniej, w marcu br., był już oskarżany o obrazę Islamu i ówczesnego prezydenta Mohammeda Mursiego. Program "al-Bernameg" miał wywoływać liczne protesty widzów. Egipska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Jussef jest z zawodu lekarzem. Zanim zaczął występować w telewizji zyskał popularność satyrycznymi nagraniami wideo umieszczanymi w internecie, w których żartował z czołowych polityków egipskich. Analitycy wskazują, że zawieszenie popularnego programu może ponownie zwrócić uwagę międzynarodowej opinii publicznej na ograniczenia wolności słowa w Egipcie.

Autor: mac//kdj / Źródło: PAP

Raporty: