Świat

Kolejni amerykańscy spadochroniarze na wschodzie Europy

Świat


Kompania 150 amerykańskich żołnierzy ze 173. Brygady Powietrznodesantowej przyleciała do bazy w Adażi w pobliżu Rygi na Łotwie - poinformowała premier tego kraju Laimdota Straujuma.

Według łotewskiego ministerstwa obrony żołnierze amerykańscy będą stacjonować na Łotwie co najmniej do końca roku, zgodnie z decyzją Waszyngtonu o wzmocnieniu zaangażowania w związku z wydarzeniami na Ukrainie i napięciem na linii Moskwa-Kijów.

- W bazie Adażi powitałam jednostkę amerykańską przybyłą na ćwiczenia wojskowe. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Łotwa i USA są bliskimi sojusznikami - powiedziała łotewska premier po spotkaniu w Rydze z szefem estońskiego rządu Taavim Roivasem.

Amerykanie także w Polsce

Waszyngton poinformował we wtorek o decyzji wysłania na ćwiczenia w Polsce i krajach bałtyckich 600 żołnierzy, w ramach zobowiązania USA do ochrony sojuszników z NATO - obecnie zaniepokojonych działaniami Moskwy na Ukrainie.

W środę do Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie (Zachodniopomorskie) przybyła kompania 150 amerykańskich spadochroniarzy z Grupy Bojowej 173. Brygady Powietrznodesantowej. Oddział przeprowadzi w Polsce ćwiczenia z oddziałem 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

Kolejni żołnierze USA przylecą w sobotę do bazy lotniczej w Szawlach na Litwie, a do Estonii na początku przyszłego tygodnia.

Autor: kło/kwoj / Źródło: PAP