TVN24 | Świat

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie. Ma przemówić przed Radą Najwyższą Ukrainy

TVN24 | Świat

Autor:
bż/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Konferencja czterech prezydentów
Konferencja czterech prezydentówTVN24
wideo 2/3
TVN24Konferencja czterech prezydentów

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę spotka się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i wygłosi przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy. Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej podkreśla, że polski prezydent jest pierwszą od początku wojny z Rosją głową państwa, która została w ten sposób uhonorowana.

O wizycie polskiego prezydenta w Ukrainie poinformowała Kancelaria Prezydenta w nocy z soboty na niedzielę. 

- W swoim wystąpieniu prezydent z pewnością odwoła się do historii polsko–ukraińskiej, ale przede wszystkim odda hołd tym, którzy walcząc w obronie Ukrainy, walczą w obronie Europy - przekazał Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Prezydencki minister podkreślił, że przed Radą Najwyższą Ukrainy od wybuchu wojny z Rosją nie przemawiała żadna głowa państwa. 

Relacja tvn24.pl: Rosja atakuje Ukrainę

Spotkanie z prezydentem Zełeńskim

Jakub Kumoch zapowiedział też, że prezydent Duda spotka się w cztery oczy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim; przewidziano również rozmowy dwustronne delegacji.

Polski przywódca złożył już w połowie kwietnia - razem z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy: Alarem Karisem, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą - wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydenci odwiedzili też wówczas podkijowskie miejscowości - Buczę, Borodziankę i Irpień, gdzie miały miejsce masowe zbrodnie wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż/dap

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvp

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości