Świat

Kijów: terroryści odpalili Buk ze Sniżnego, celowali w pilotów

Świat


- Śledztwo strony ukraińskiej ustaliło, że malezyjski samolot został zestrzelony z miasta Sniżne, a trajektoria lotu pocisku wskazuje, że celowano w pilotów, by uniemożliwić lądowanie awaryjne - oświadczył wicepremier Ukrainy Hennadij Zubko. Holenderski urząd ds. bezpieczeństwa opublikował raport w sprawie katastrofy MH17. Stwierdził, że samolot został zestrzelony rakietą Buk, wskazał, z jakiego rejonu ją wystrzelono, ale nie zajmował się w ogóle tym, kto to zrobił.

- To był atak terrorystów z terytorium, niekontrolowanego przez władze Ukrainy - oświadczył wicepremier Hennadij Zubko po opublikowaniu przez holenderski urząd ds. bezpieczeństwa raportu w sprawie katastrofy MH17 w obwodzie donieckim.

W raporcie nie podano konkretnego miejsca, z którego została odpalona rakieta, która zastrzeliła samolot.

Trajektoria lotu

- Rakieta została wystrzelona ze Sniżnego, a trajektoria lotu wskazuje na to, że celowano konkretnie w pilotów, by uniemożliwić lądowanie awaryjne - stwierdził Hennadij Zubko.

I podkreślił. - Trajektoria lotu dokładnie wskazuje, skąd została wystrzelona rakieta, z jakiego systemu przeciwlotniczego i gdzie spadł samolot.

Zubko zaprezentował nagranie opracowane przez stronę ukraińską i oświadczył, że dochodzenie Kijowa pokrywa się z holenderskim raportem.

"Rozkazy z Kremla"

- Osobiście nie mam żadnych wątpliwości, że była to zaplanowana operacja rosyjskich służb specjalnych – powiedział z kolei premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. - Jesteśmy przekonani, że dokonano tego (ataku - red.) z terytorium, które znajdowało się pod kontrolą rosyjskich bojowników. Nie ma wątpliwości, że pijani separatyści nie potrafią posługiwać się systemami Buk, a to oznacza, że system ten był kierowany przez wykwalifikowanych rosyjskich wojskowych – podkreślił premier na posiedzeniu rządu w Kijowie.

Wyraził przekonanie, że po opublikowaniu raportu holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa, śledztwo w sprawie katastrofy będzie kontynuowane.

- Ci, którzy otrzymywali rozkazy z Kremla, którzy popełnili zbrodnię przeciwko ludzkości, powinni zostać ukarani - zaakcentował premier.

298 ofiar

Samolot malezyjskich linii lotniczych został zestrzelony 17 lipca 2014 r., nad terenami kontrolowanymi przez wspieranych przez Rosjan separatystów.

Zginęło 298 osób, w większości obywateli Holandii.

Autor: tas//gak / Źródło: PAP, Ukraińska Prawda

Raporty: