Kobiety zmuszone do zdjęcia bielizny i poddane badaniom na lotnisku. Z powodu porzuconego noworodka

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Lotnisko w Ad-Dausze w Katarze

Po tym, jak na lotnisku znaleziono porzuconego noworodka, kobiety wylatujące z Ad-Dauhy zostały zatrzymane i zmuszone do przeprowadzenia badań ginekologicznych. Rząd Kataru wyraził żal w związku z tym zdarzeniem. - Jako ojciec córki mogłem tylko wzdrygnąć się na myśl, że ktokolwiek mógł być na to narażony - powiedział w środę premier Australii Scott Morrison.

Kobiety miały zostać usunięte z pokładu samolotów i zmuszone do zdjęcia bielizny w celu poddania się badaniom - bez wyjaśnienia, czemu one służą. Badaniom objęto pasażerki 10 samolotów, w tym 13 Australijek - podała australijska minister spraw zagranicznych Marise Payne, potępiając w poniedziałek zdarzenie jako "bardzo niepokojące" i "obraźliwe".

Dziecko miało zostać owinięte w plastikową torbę i pozostawione w koszu na śmieci. Oświadczenie katarskiego rządu wyjaśnia, że decyzja o wykonaniu przymusowych badań była uzasadniona chęcią "zapobieżenia ucieczce sprawców tej strasznej zbrodni". Jednocześnie "wyrażono ubolewanie z powodu cierpienia lub naruszenia wolności jednostki, jakie ta czynność mogła wyrządzić podróżnym".

Lotnisko w Ad-Dausze, Katar

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zaniepokojenie premiera Australii, odpowiedź premiera Kataru

- Jako ojciec córki mogłem tylko wzdrygnąć się na myśl, że ktokolwiek mógł być na to narażony - powiedział w środę premier Australii Scott Morrison. Zaniepokojenie wyraził również brytyjski resort dyplomacji.

Premier Kataru Chalid ibn Chalifa as-Sani zapowiedział, że wyniki trwającego "pełnego i przejrzystego" śledztwa na temat zdarzenia zostaną "udostępnione partnerom międzynarodowym".

W Katarze - podobnie jak innych krajach regionu - za stosunki seksualne i poród poza małżeństwem grozi kara więzienia, a dla wielu migrantek deportacja. O ile pozamałżeńskie stosunki seksualne są trudne do śledzenia i często prawo pozostaje w tej materii martwe, o tyle poród w szpitalu niezamężnej kobiety musi wiązać się z poinformowaniem służb i poważnymi konsekwencjami.

Lotnisko w Ad-Dausze w KatarzeShutterstock

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock