Świat

Kard. Sodano: Przeżywamy czarne godziny

Świat


- Przeżywamy czarne godziny - powiedział w wywiadzie prasowym w związku z zapowiedzianą na 28 lutego abdykacją Benedykta XVI kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynalskiego i były watykański sekretarz stanu. Dodał jednak, że "Kościół je przezwycięży".

W wywiadzie, który ukazał się w niedzielę na łamach włoskiego dziennika "Il Messaggero", kard. Sodano wyraża ubolewanie, że w tym, co się pisze o abdykacji papieża, wydobywa się "jedynie ludzki aspekt" tej sprawy, podczas gdy brakuje "pozadoczesnej wizji historii Kościoła".

Media traktują papieża "powierzchownie"

- Rozumiem, że komuś, kto nie ma daru wiary, trudno o chrześcijańskie podejście do historii Kościoła - mówił w wywiadzie kard. Sodano, który przypomniał, że "w przeszłości (Kościół) przeżywał niezwykle trudne chwile w związku z prześladowaniami z pierwszych wieków (chrześcijaństwa), gdy papieże umierali w więzieniach".

Angelo Sodano skrytykował "powierzchowne potraktowanie" przez media tematu rezygnacji papieża z funkcji zwierzchnika Kościoła katolickiego. Jako przykład wskazał dywagacje na temat tego, jak będzie się ubierał Benedykt XVI po abdykacji i innych szczegółów pozbawionych większego znaczenia.

Watykański ekssekretarz stanu, odnosząc się w wywiadzie do słów papieża o tym, że w działaniu Kościoła występują "niedostatki", powiedział: "Nikt też nie zaprzecza, że istnieją".

Kard. Sodano ukończył 80 lat i nie będzie jednym z kardynałów-elektorów na konklawe. To prawdopodobnie zbieże się, by wybrać kolejnego następcę św. Piotra jeszcze przed 15 marca, a więc w ciągu dwóch tygodni od rezygnacji papieża zapowiedzianej na 28 lutego.

Autor: adso/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: