Najpierw masowe odejścia z pracy, potem zarzuty o poniżanie pracowników. Gubernator Generalna odchodzi

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Gubernator Generalna Kanady, druga osoba w państwie w systemie westminsterskim, Julie Payette podała się w czwartek do dymisji. Ma to związek z raportem o złych relacjach w pracy. Nigdy wcześniej w Kanadzie nie doszło do takiej sytuacji.

W czwartek kanadyjskie media ujawniły, że raport zewnętrznej firmy potwierdził wysuwane w minionych latach zarzuty, że Gubernator Generalna Kanady Julie Payette i jej sekretarz Assunta di Lorenzo były odpowiedzialne za stworzenie toksycznych warunków w pracy. Dziennik "The Globe and Mail", który jako pierwszy napisał o zarzutach raportu, określił je jako "bardzo ostre". Publiczny nadawca CBC podał, że "są obciążające", i opisywał przypadki poniżania pracowników.

Jak podawała telewizja Global News, powołując się na archiwa biblioteki parlamentu, "nie ma informacji, by kiedykolwiek podobna sytuacja miała miejsce w Kanadzie. Nie ma nawet informacji, by kiedykolwiek premier Kanady zwrócił się do Gubernatora Generalnego o dymisję". Prace nad raportem rozpoczęły się jesienią 2020 roku po serii odejść z pracy w Rideau Hall (rezydencji Gubernator Generalnej) i pojawiających się w mediach oskarżeniach o skandaliczne traktowanie pracowników biura.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Payette jest naukowcem i inżynierem, w 1992 rozpoczęła pracę w Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej, uczestniczyła w dwóch lotach w kosmos i spędziła prawie miesiąc na międzynarodowej stacji kosmicznej. Od 2017 roku była 29. Gubernatorem Generalnym Kanady.

Dymisja drugiej osoby w państwie

W systemie westminsterskim gubernator reprezentuje brytyjskiego monarchę, który w Kanadzie jest głową państwa. Gubernator jest więc wicekrólem, drugą osobą w państwie po brytyjskim monarsze, a przed premierem rządu. Od 1931 roku Gubernator Generalny jest rekomendowany przez premiera Kanady i mianowany formalnie przez brytyjskiego monarchę.

Gubernator Generalny ma w Kanadzie zarówno rolę ceremonialną, jak i konstytucyjną, m.in. podpisuje przyjęte przez parlament ustawy, zanim wejdą one w życie, może zawieszać obrady parlamentu lub rozwiązać parlament na wniosek premiera, co prowadzi wówczas do wyborów. W innych krajach Commonwealthu zdarzało się w przeszłości, że gubernator generalny rezygnował. Stało się tak na przykład w Australii w 2003 roku, gdy z urzędu odszedł Peter Hollingworth, wobec którego stawiano zarzuty o niewłaściwe postępowanie w sprawie o molestowanie seksualne, gdy był arcybiskupem Brisbane – przypomniało CBC.

Do czasu mianowania następnego Generalnego Gubernatora funkcję tę będzie pełnić przewodniczący Sądu Najwyższego Kanady sędzia Richard Wagner. Premier nie musi jednak wskazywać od razu następnego kandydata na gubernatora. Jak wyjaśniała agencja The Canadian Press, o podanie się Gubernatora Generalnego do dymisji może poprosić premier. W przypadkach odmowy premier może poprosić królową brytyjską o usunięcie z urzędu kontrowersyjnego gubernatora.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP