Świat

Juncker: milczenie Unii przed referendum w sprawie brexitu było błędem

Świat

ShutterstockTo, co się stanie ze Zjednoczonym Królestwem i jego mieszkańcami po brexicie to wielka niewiadoma ("Fakty o Świecie" z 18.04.2019)

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że jednym z błędów popełnionych przez Unię Europejską podczas jego kadencji było to, że w 2016 roku przed referendum w sprawie brexitu blok milczał w tej sprawie. Jego zdaniem Unia powinna była wtedy odpowiedzieć na "kłamstwa" w tej kwestii szerzone przez antyunijne ugrupowania.

Juncker we wtorek w Brukseli wziął udział w konferencji przed zbliżającym się szczytem w rumuńskim Sybinie, na którym unijni liderzy maja dyskutować o tym, w jakim kierunku powinna zmierzać Wspólnota.

"Myliłem się, milcząc"

Szef KE był m.in. pytany o to, jakie porażki poniosła UE w trakcie jego kadencji. Jak odpowiedział, jeden z błędów popełnionych w UE podczas jego kadencji polega na tym, że przed referendum ws. brexitu w 2016 r. blok milczał w tej sprawie. Jego zdaniem UE powinna wtedy odpowiedzieć na "kłamstwa" rozpowszechniane przez tych, którzy byli zwolennikami wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

- Błędem było wtedy nieinterweniowanie i niewtrącanie się, ponieważ bylibyśmy jedynymi, którzy mogliby odeprzeć kłamstwa, które były rozpowszechniane. (...) Myliłem się, milcząc w ważnym momencie - powiedział we wtorek w Brukseli.

Jak zaznaczył, błędem było to, że czołowe instytucje bloku podążały za radą ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który prosił je, aby nie mieszać się w wewnętrzne sprawy Wielkiej Brytanii.

Juncker był też pytany o wycofanie przez rządzącą na Węgrzech partię Fidesz swojego poparcia dla Manfreda Webera jako kandydata Europejskiej Partii Ludowej na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Decyzję tę obwieścił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban. Juncker odparł, że wtedy, gdy on został w 2014 r. kandydatem na szefa KE, Orban również go nie poparł.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: