Świat

Mają podzielić się władzą. Separatyści i rząd podpisali porozumienie

Świat


Uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Jemenu i separatyści z południa tego kraju podpisali we wtorek w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej wstępne porozumienie, na mocy którego będą dzielić się władzą. O fakcie tym poinformował saudyjski następca tronu, książę Mohammad ibn Salman.

W uroczystości podpisania porozumienia udział wziął książę Salman - jeden z inicjatorów tych negocjacji - oraz następca tronu emiratu Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Mohamed ibn Zajed an-Nahajan i prezydent Jemenu Abd Rabu Mansur al-Hadi.

- Porozumienie stanowi krok w kierunku politycznego rozwiązania i zakończenia wojny w Jemenie - powiedział książę Salman. Dodał, że wspieranie Jemenu i jego legalnego rządu "jest główną troską" Arabii Saudyjskiej.

Według agencji Reutera, która dotarła do kopii porozumienia, na jego mocy w Jemenie ma być powołany gabinet z równą reprezentacją stron konfliktu, a wszelkie formacje wojskowe mają zostać wcielone do państwowych sił zbrojnych.

Strony jemeńskiego konfliktu

Wojna w Jemenie trwa od 2015 roku. Po stronie prezydenta al-Hadiego, którego rebelianci zmusili do schronienia się w Rijadzie, stanęła koalicja sunnickich państw Zatoki Perskiej pod wodzą Arabii Saudyjskiej.

Siły Huti, którzy pochodzą z północy kraju, wspierane są przez Iran i walczą z rządem al-Hadiego. Separatyści z południa, wspierani przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, walczą z siłami rządowymi i milicjami Huti.

Jemen Południowy przestał istnieć jako niepodległe państwo w 1990 roku, co wśród jego ludności pozostawiło silną niechęć do mieszkańców północy. Separatyści z południa uważają, że zjednoczenie Jemenu zostało im narzucone siłą.

Prezydent al-Hadi poprosił w sierpniu Arabię Saudyjską o interwencję w celu powstrzymania ingerencji ZEA i ich wsparcia dla separatystów w walkach w Adenie.

Wojna domowa w Jemenie PAP/Reuters

Wojna i klęska głodu w Jemenie

Koalicja sunnicka była oskarżana o dokonywanie wielu ataków przeciwko cywilom w Jemenie. Przeprowadzane do tej pory przez Arabię Saudyjską naloty były wymierzone między innymi w szkoły, szpitale, przyjęcia weselne i spowodowały śmierć tysięcy jemeńskich cywilów.

W wojnie domowej w Jemenie śmierć poniosły dziesiątki tysięcy ludzi, a 3,3 miliona musiało opuścić swoje domy. Najbiedniejszy kraj Półwyspu Arabskiego został zepchnięty na skraj głodu. 24 miliony Jemeńczyków potrzebuje pomocy humanitarnej.

Groźba klęski głodu w JemeniePAP/Reuters

Autor: ft//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: